Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
18/02/2021 - 23:10

Telepraca też ma swój kres. Europosłowie chcą określenia granic pracy zdalnej

Cieszysz się rodziną w weekend, ale dostajesz e-maila z pracy i choć to twój prywatny czas, czujesz się zobowiązany do odpowiedzi... Parlament Europejski chce, aby wolny czas pracowników był chroniony przed połączeniami, wiadomościami lub e-mailami związanymi z pracą.

 Posłowie Europarlamentu wzywają Komisję Europejską do opracowania przepisów, regulujących cyfrowe narzędzia pracy i umożliwiających pracownikom wyłączenie się, gdy nie są na dyżurze. Jeżeli czuliśmy potrzebę wprowadzenia prawa do rozłączenia się z firmą bez poniesienia konsekwencji, to tym bardziej ta potrzeba została wzmocniona przez pandemię Covid-19.

- Powinniśmy o tym rozmawiać teraz, ze względu na częstość występowania telepracy, częstość występowania inteligentnej pracy. Flexi-working jest odczuwalna teraz najbardziej - mówią posłowie. - W 2020 roku więcej niż co trzeci Europejczyk rozpoczął pracę w domu. Oznacza to, że granice między życiem zawodowym a prywatnym zostają zatarte.

Osoby pracujące w domu często pracują dłużej i mają więcej niepłatnych godzin. Pozostawanie zawsze osiągalnym może mieć wpływ na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. Obecnie żadne prawodawstwo UE nie stanowi wyraźnie, że Europejczycy mają prawo do rozłączenia się z firmą  bez reperkusji. Posłowie chcą położyć kres kulturze "zawsze online".







Dziękujemy za przesłanie błędu