Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
07/04/2023 - 13:55

Tego wcześniej nie było. Trzeba złożyć w ZUS ważne dokumenty. Do kiedy termin?

Przyszło nowe do przedsiębiorców. Ci, którzy prowadzą własny biznes, od tego roku mają obowiązek złożenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to tych, którzy w ubiegłym roku korzystali z podatku liniowego, podatku według skali lub ryczałtu od przychodów.

Jest nowy obowiązek dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcom przybył nowy obowiązek. Ci, którzy prowadzą własny biznes,  opłacają  składki na własne ubezpieczenie, w tym roku po raz pierwszy mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej  -  poinformował ZUS.

Czemu to służy? Chodzi o ustalenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych – wyjaśnia urząd.

czytaj też Mnóstwo Polaków dostanie dodatkowo blisko 3 tysiące złotych. To już pewne  

Ko musi złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Nowy obowiązek dotyczy tych, którzy  w ubiegłym roku  korzystali z podatku liniowego, podatku według skali lub ryczałtu od przychodów. Należy to zrobić w dokumencie za kwiecień tego roku składając formularz ZUS DRA (blok XII) lub ZUS RCA (blok III.F). Pierwszy z nich dotyczy prowadzących działalność gospodarczą jednoosobową, a drugi należy złożyć przy opłacaniu składek za innych, na przykład  swoich pracowników bądź zleceniobiorców.

Nowe wzory dokumentów będą obowiązywały od 1 maja 2023 roku. Dostosujemy programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępnimy w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnia ZUS.

czytaj też „W biznesie trzeba mieć swoje pięć minut”. Jak Wojciech Szczygieł zbudował sukces Drewpolu w Łabowej  

Składka za duża lub za mała. Co wtedy?

Jeśli okaże się, że  składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacono w wyższej wysokości niż ustalona, przedsiębiorcy otrzyma jej zwrot. Jeśli kwota opłaconej składki będzie niższa, wówczas trzeba ją uregulować wraz ze składką za kwiecień  do 22 maja. ([email protected])fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu