Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
07/03/2024 - 10:40

Tego jeszcze nie robili. Okna sądeckiego Fakro przejdą badania nie z tej ziemi

Opady deszczu, smogu i oblodzenia przy wiejącym wietrze. Jak to działa na produkowane przez Fakro okna dachowe? Będą to sprawdzać w tunelach aerodynamicznych w laboratorium inżynierii wiatrowej Politechniki Krakowskiej. Sądecka firma weszła w kooperację z naukowcami, bo od lat stawia na innowacyjne rozwiązania.

Nowoczesne narzędzie do waki ze smogiem

Laboratorium aerodynamiki środowiskowej to najnowsze przedsięwzięcie Politechniki Krakowskiej, z którą od lat współpracuje sądecki producent okien dachowych.   

To ma być nowoczesne  narzędzie do walki o czyste powietrze w regionie i kraju.  Naukowcy będą prowadzić w laboratorium badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na elementy rozwiązań inżynierskich. Będzie tam można także testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowlanych. Nowe centrum jest też gotowe do podejmowania niestandardowych wyzwań inżynierskich.

Czytaj też Totalny odlot? Nowa megaatrakcja niedaleko Nowego Sącza, która rozpętała ogólnopolską burzę [WIDEO][WIZUALIZACJA]

Okna dachowe w tunelach aerodynamicznych

Możliwości  nowego laboratorium zamierza wykorzystać firma Fakro,  która właśnie podpisała list intencyjny w tej sprawie. W specjalnych dwóch tunelach aerodynamicznych naukowcy zbadają jak na okna dachowe działa smog, opady deszczu, i oblodzenia przy wiejącym wietrze.

Czytaj też Jak Paulina z Nowego Sącza została milionerką na TikToku. Robi furorę w sieci [ZDJĘCIA] [WIDEO] 

- Z Politechniką Krakowską współpracujemy od lat – mówi Sebastian Talarczyk, członek zarządu Fakro  do spraw rozwoju i zarządzania produktami. Na uczelni realizujemy wiele kluczowych badań. W siedzibie firmy często gościmy studentów, którym  oferujemy staże i praktyki zawodowe. Wielu absolwentów związało się z nami na lata. Sam jestem tego przykładem – dodaje Talarczyk.([email protected]) fot.Dziękujemy za przesłanie błędu