Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
15/11/2022 - 12:05

Tego boimy się teraz w Nowym Sączu najbardziej?

Czy Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe, co oznacza wyższe ratę kredytów? Jak długo będą się trwożyć ci, którzy zadłużyli się w bankach? Wszystko zależy od inflacji, która według ekonomistów Narodowego Banku Polskiego ma spadać, ale naprawdę niska będzie dopiero w 2025 roku.

Kiedy inflacja osiągnie najwyższy poziom?

Jak wynika z raportu ekonomistów Narodowego Banku Polskiego najwyższy poziom inflacja osiągnie w tym roku. Będzie to 14,5 procent.  Zdaniem ekspertów w przyszłym roku  wzrost cen nieznacznie wyhamuje do nieco ponad 13 procent. W 2024 roku inflacja ma wynieść niecałe 6 procent.

Eksperci przewidują, że wzrost cen będzie długotrwały i większy niż spodziewali się jeszcze cztery miesiące temu. Prognozy inflacji od lipca podnieśli o 0,3 procent w tym roku, o  0,8 w przyszłym i kolejnym.

W analizach uwzględniono  likwidację od nowego roku tarczy antyinflacyjnej, obejmującej obniżone podatki na gaz, prąd i paliwa. Ten ciężar rząd chce przerzucić na państwowe spółki i zapowiada kolejną tarczę. To, jak wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki,  ma być redukcja nadzwyczajnych, wysokich zysków spółek energetycznych i paliwowych.

czytaj też Ponad sto tysięcy zakażeń w jeden tydzień! I nie chodzi o koronawirusa 

Według  zawartych w raporcie prognoz to zadziała tylko częściowo, dlatego inflacja ma rosnąć do lutego. Jak  mówił podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński, „nie ma przekroczenia dwudziestu procent, no ale 19 procent tak”.

W ocenie ekspertów NBP ceny będą rosnąć wolniej ze względu na kurczący się wzrost gospodarczy. W tym roku wyniesie on  4,6 procent. W przyszłym nie przekroczy jednego, w 2024 roku eksperci spodziewają się 2 procent.

Czego najbardziej boją się Polacy

Według badań to właśnie drożyzna najbardziej spędza Polakom sen z powiek, wynika z sondażu  United Surveys przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Dla  52,1 proc. ankietowanych najgorsza jest inflacja. Szalejące ceny przerażają Polaków bez względu na to, jaką partię polityczną popierają. Szczególnie budzą obawy wśród ludzi młodych. 83 proc. Polaków w wieku od 18 do 29 lat wskazało, że jest to ich największe zmartwienie. Kolejną bolączką są zwiększające się kwoty rat kredytów. Ta kwestia niepokoi 11,9 proc. ankietowanych i jest najbardziej istotna dla grupy osób w wieku 30-39 lat.

czytaj też Przyczaił się tylko na kilka miesięcy i znowu zaatakował w Nowym Sączu  

9,4 proc. badanych obawia się, czy będzie w stanie ogrzać dom zimą. Z kolei u 3,5 proc. respondentów obawy budzi możliwość utraty pracy. Co ciekawe, 12,6 proc. ankietowanych wskazało, że na co dzień w ogóle nie ma tego typu zmartwień.([email protected]) fot. jm      

Dziękujemy za przesłanie błędu