Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
21/05/2020 - 12:30

Tarcza 3.0 już działa. Jakie firmy mogą teraz skorzystać z pomocy

Odpalili trzecią odsłonę raczy antykryzysowej, która ma złagodzić skutki zakażenia gospodarki koronawirusem. Teraz ze zwolnienie z opłacania składek na ZUS korzysta więcej dla firm. Dotyczy to tych, których przychód przekroczył 15 tys. złotych, jednak dochód nie był wyższy niż 7 tysięcy.

Tarcza 3.0 już działa. Teraz więcej firm będzie mogło skorzystać z pomocy. Jakie jest kryterium dochodowe?

- Zgodnie z nowymi przepisami ze zwolnienia mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed pierwszym dniem  kwietnia i ich przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, co prawda przekracza 15 681 złotych,  czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie przekracza 7 tys. złotych – wyjaśnia Anna Szaniawska, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS.

Czytaj też Wałki na brzuchu i deprecha w Nowym Sączu. Kiedy otworzą siłownie! Jest już data 

Ze zwolnienia z opłacenia składek będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w ramach tak zwanej  ulgi na start. Dla tych grup zwolnieniu podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone.

Tarcza antykryzysowa 3.0 uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed pierwszym dniem kwietnia tego roku. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.

Co z postojowym – pytamy. -  Jak długo można z niego korzystać?

Czytaj też Firmy zwalniają ludzi, tną w kryzysie pensje, a w sądeckim ZUS… dają podwyżki 

- Wypłata postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca –  tłumaczy rzeczniczka.

 W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

[email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu