Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
10/11/2020 - 05:10

Tak się buduje covidowy szpital polowy dla Małopolski w hali Expo [ZDJĘCIA]

Jeszcze niedawno były tu targi , konferencje, kongresy i bankiety, teraz wnętrza wypełnią łóżka dla chorych na COVID-19. Wielka krakowska hala Expo zamienia się w tymczasowy szpital, do którego będą trafiać wymagający hospitalizacji zakażeni z całej Małopolski, także z Nowego Sącza.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita właśnie podpisał umowę na urządzenie tymczasowego szpitala z właścicielem hali Expo, spółką Targi w Krakowie.

- Wybór padł na obiekt, przy ulicy Galicyjskiej, ponieważ wnętrza  dają możliwość hospitalizacji największej liczby osób. Zarazem stosunkowo łatwo można dokonać aranżacji tej przestrzeni pod kątem szpitala tymczasowego – wyjaśnia rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.  

Hala Expo pomieści blisko czterysta łóżek, w tym dwadzieścia z respiratorami. Adaptacja pomieszczeń już się zaczęła.

Czytaj też Czarny scenariusz dla Sącza. Covidowy szpital w hali sportowej przy Nadbrzeżnej

Na jednej z hal mamy już w większości przygotowane boksy dla chorych, kontenery sanitarne i wykładzinę - relacjonuje na swoim funpage’u postąp budowy wojewoda Łukasz Kmita. -Kończą się prace przy budowie instalacji tlenowej. Został wylany fundament pod zbiornik na tlen. Teraz trwa budowa śluz oddzielających strefę brudną od czystej.

Czyta też Jest szczepionka na koronawirusa. Wybawienie od zarazy obwieścili Amerykanie  

Jak wyjaśnia rzeczniczka wojewody, równolegle przygotowywany jest sprzęt dla szpitala i kompletowany jest zespół medyczny, który powstanie w oparciu o oddelegowanie pracowników z innych placówek. Wsparciem będą wolontariusze i osoby posiadające kwalifikacje medyczne i okołomedyczne, które zgłoszą się do pracy.

Czytaj też W Małopolsce brakuje łożek. Sądecczyzna pilnie potrzebuje nowego szpitala 

- Uruchomienie szpitali tymczasowych to wielkie wyzwanie logistyczne. Sytuacja wymaga, aby cały czas poszerzać bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zapewniam, że z determinacją dążymy do celu, pracując nieustannie i na wielu frontach- mówi wojewoda Łukasz Kmita.- Dlatego jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem zbudujemy szpitale dla Małopolski, dla Małopolan. Jeszcze raz zapraszam do współpracy wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w tym wielkim projekcie.

Szpital ma być gotowy za trzy, cztery tygodnie. Kwestie logistyczne dotyczące uruchomienia placówki opracował dr Arkadiusz Trzos, kierujący Zakładem Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Collegium Medicum. (j[email protected] fot. MUW, Facebook Łukasz Kmita)

Tak się buduje covidowy szpital polowy dla Małopolski w hali Expo
Jeszcze niedawno były tu targi , konferencje, kongresy i bankiety, teraz wnętrza wypełnią łóżka dla chorych na COVID-19.
Dziękujemy za przesłanie błędu