Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
07/09/2023 - 22:15

Tak to robi Zygmunt Berdychowski. Polityczne walki plemienne ucichły na Forum Ekonomicznym [WIDEO]

Forum Ekonomiczne to wielkie wydarzenie w przestrzeni intelektualnej, które łączy Europę zachodnią i wschodnią, także ludzi z politycznej prawicy i lewicy, bez wartościowania żadnej ze stron. To fenomen tego miejsca. Podczas tej największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji, udaje się to, co w polskich warunkach utrzymującej się od lat permanentnej politycznej wojny jest bardzo trudne. Cichną polityczne walki plemienne. To wielki sukces twórcy Forum, Zygmunta Berdychowskiego, nie do powtórzenia przy wysokiej temperaturze emocji w Warszawie. Jak było tym razem? Zakończone dziś trzydniowe obrady przypadły na najbardziej gorący czas gorącej kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Czytaj też Wyciągnęła Zygmunta Berdychowskiego z więzienia 40 lat temu. Spotkali się po latach na Forum Ekonomicznym

Z Zygmuntem Berdychowskim, przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego rozmawia Jagienka Michalik  

Sesje plenarne, blisko pięćset debat poświęconych gospodarce, finansom, samorządowi,  kwestiom zdrowotnym, energetyce, polityce międzynarodowej i kryzysowi wywołanemu przez wojnę na Ukrinie. Na Forum Ekonomiczne do Karpacza przyjechało  blisko 6 tys. gości. To miara sukcesu tej konferencji. Znowu pobił pan rekord.
-Nie rekord jest tu najważniejszy. Najważniejsza jest atmosfera  jaka towarzyszyła  ludziom, którzy spotkali się w Karpaczu.  Najważniejsze jest przesłanie, które wynika z debat dotyczących tak wojny na Ukrainie, jak i transformacji klimatycznej, energetycznej, także  konieczności redystrybucji pewnej części dochodu, po to, żeby wciągnąć do rozmowy o funkcjonowaniu państwa  najszersze grupy obywateli. Jednym słowem to przesłanie programowe Forum zdecydowało o tym, że tegoroczna konferencja z udziałem ciekawych gości, była tak interesująca i inspirująca. 

Forum Ekonomiczne to wielkie wydarzenie w przestrzeni intelektualnej, które łączy Europę zachodnią i wschodnią, także ludzi z politycznej prawicy i lewicy, bez wartościowania żadnej ze stron. To fenomen tego miejsca. Udaje się osiągnąć to, co w polskich warunkach utrzymującej się od lat permanentnej politycznej wojny jest bardzo trudne. Tym razem  konferencja odbyła się w czasie kampanii politycznej.  Czy dało się odczuć wyższą temperaturę sporu?
Pewnie tak. Mieliśmy przedstawicieli wszystkich partii politycznych, którzy chcieli przekonać gości Forum Ekonomicznego do swoich racji, prezentowali swoje programy, rozmawiali o tym, co dla nich jest ważne. Dzięki temu goście zagraniczni zyskali pełniejszy obraz tego, jak toczy się w Polsce kampania wyborcza i czego można się spodziewać w październiku. Z kolei goście krajowi mogli  niemalże dotknąć tego sporu, który toczy ze sobą opozycja i sprawująca władzę koalicja.

Trzeba przyznać, że ten spór polityczny utrzymywał się jednak  przy zachowani  pełnej kultury dyskusji.
-Na pewno debaty, które przygotowujemy, są na bardzo wysokim poziomie nie tylko jeśli chodzi o kontekst merytoryczny, ale przede wszystkim jeżeli chodzi o poszanowanie partnera. Dlatego nie ma u nas kłótni, przepychanek, nie ma wygłaszania tyrad na przeciwników. Jest rzeczowa rozmowa, argumenty i szacunek dla tych, którzy mają inne poglądy.

Czytaj też Zdarzył się cud w Krynicy na deptaku. Co powie burmistrz Ryba? [ZDJĘCIA][WIDEO]

Zawsze ogromne emocje wzbudza pytanie o to, kto zostanie laureatem dorocznej nagrody Człowiek Roku  Forum Ekonomicznego. Jak dotąd  decyzje rady programowej były trzymane w tajemnicy do chwili ogłoszenia werdyktu na uroczystej gali. W tym roku było inaczej, to że  nagrodę dostanie Mark Brzezinski, było wiadomo na dwa dni przed startem Forum.  Skąd taka decyzja?  Forum Ekonomiczne należy do liderów konferencyjnej branży. Co trzeba robić, żeby cały czas utrzymywać się na topie?  Kiedy kończy się jedno Forum, już trzeba zabierać się za organizację następnego. Czy  szef rady programowej już wie, wokół jakich zagadnień będą się toczyć przyszłoroczne obrady? Czy pandemia, potem wojna na Ukrainie nauczyły organizatorów konferencji,  szybkiej zmiany scenariusza zaplanowanego  już wcześniej przedsięwzięcia? Czy Forum Ekonomiczne jeszcze wróci do Krynicy? Także na  te   pytania odpowiada w rozmowie z „Sądeczaninem” w Karpaczu Zygmunt Berdychowki. Więcej w nagraniu wideo. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu