Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
14/08/2012 - 12:28

Tabaszowa: Gwoździowanie osuwiska na drodze gminnej

Od powodzi w 2010 r. na drodze gminnej, odchodzącej od powiatowej w Tabaszowej nad Jeziorem Rożnowskim straszy potężne osuwisko. Ta wyrwa w asfalcie nie jest tak sławna jak osuwisko na drodze wojewódzkiej w Woli Kurowskiej, ale stwarza nie mniejsze zagrożenie dla kierowców, na szczęście to się niedługo zmieni.
Po powodzi przed dwoma laty oberwane pobocze drogi w Tabaszowej zostało prowizorycznie zabezpieczone barierkami i ruch odbywa się po jednym pasie. Kierowcy muszą jednak bardzo uważać na zwężeniu krętej i stromej drogi, bo dwa samochody tam się nie miną.
Droga prowadzi do kilkunastu domostw stałych mieszkańców Tabaszowej oraz kilkudziesięciu, jeżeli nie więcej, domków letniskowych nad jeziorem i pola namiotowego w Tabaszowej - Witkówce. W sezonie letnim, w weekendy panuje tam ruch, jak nie przymierzając na Marszałkowskiej w Warszawie i o nieszczęście nietrudno.
- Kiedy droga zostanie naprawiona i będzie się tam odbywał normalny ruch? - pytają wczasowicze i miejscowi. 
- Proszę jeszcze o parę tygodni cierpliwości - apeluje wójt gm. Łososina Dolna Stanisław Golonka. Tłumaczy, że został już rozstrzygnięty przetarg na to zadanie, są zabezpieczone środki i lada dzień rozpocznie tam pracę firma z Dębicy, która wyremontuje drogę do listopada.
Gmina Łososina Dolna bardzo ucierpiała w powodzi przed dwoma laty i w rozporządzeniu Rady Ministrów o rządowych środkach na usuwanie skutków powodzi figuruje w spisie gmin, które najbardziej zostały poszkodowane przez żywioł. Neutralizacja osuwiska na drodze w Tabaszowej będzie kosztować 400 tys. zł. - Pieniądze w całości pochodzą w budżetu państwa, nie dołożymy z budżetu gminy nawet złotówki - twierdzi wójt Golonka.
Robota będzie polegała na zabezpieczeniu skarpy przed dalszym osuwaniem się drogi i odbudowy pobocza. - Nie znam się na tym, ale firma z Dębicy wykona tzw. gwoździowanie terenu - dodaje włodarz gminy Łososina Dolna.

(HSZ), fot. własne







Dziękujemy za przesłanie błędu