Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
21/12/2015 - 09:30

Tańsza energetyka dla domu i biznesu

Coraz częściej mówi się o tańszej energetyce, jak to wygląda w biznesie, a jak u klienta indywidualnego? Te kwestie dyskutowali uczestnicy Forum Przemysłowego w Karpaczu, konferencji zorganizowanej przez Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie, któremu szefuje Zygmunt Berdychowski, gospodarz Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Trzydniowe Forum Przemysłowe, które w miniony weekend, obradowało w Karpaczu poświęcono najważniejszym problemom przemysłu europejskiego, a w szczególności kwestiom związanym z energetyką.

Coraz częściej mówimy o tańszej energetyce, jak to wygląda w biznesie, a jak u klienta indywidualnego?- rozpoczęła panel Monika Piątkowska, Członek Zarządu, PMPG Polskie Media SA,Izabela Żylińska, redaktor naczelna, Smart Grids Polska, zauważyła, że jeżeli chodzi o biznes to najważniejsza jest inwentaryzacja urządzeń, stworzenie bazy, która będzie podstawą do przeprowadzenia audytu energetycznego. Po audycie należałoby wdrożyć rozwiązania zaproponowane przez audytorów. Jeżeli nie zrobimy tych kroków to audyt nie ma sensu i praca nie zostanie zoptymalizowana.

Damian Gadzialski, dyrektor zarządzający, Limpid Group, nawiązał do sierpniowego odcięcia firm produkcyjnych od energii. Sieci włączyły 20 stopień zasilania, czyli odłączyły największe zakłady po to aby zbilansować system elektroenergetyczny, zrównać popyt z podażą. Zazwyczaj problem jest z podażą. Na sytuację sierpniową trzeba popatrzeć krytycznie, jeżeli chcemy systemem zarządzać inteligentnie powinniśmy wykorzystywać nie tylko podaż, ale także popyt. PSE sytuacja zaskoczyła jak drogowców pierwszy śnieg, a można było to przewidzieć. Mimo posiadania kapitału redukcyjnego, nie został  on wykorzystany, a przecież nie trzeba było nikogo przymusowo odłączać – dodał dyrektor Gadzialski.

Orange konsumuje energie w sposób rozproszony, możemy być przykładem zarządzania popytem i podażą- stwierdził Paweł Bakun – Dyrektor Orange Energia- Nasza infrastruktura jest oparta o agregaty i urządzenia, które mogą wyłączyć część mocy przy problemie popytu i podaży. Są to na razie pilotażowe projekty, ale możemy potem przenieść to na naszych klientów, stając się dla nich agregatorem. Możemy wdrożyć te inteligentne rozwiązania w wielu miejscach, ponieważ  środowisko odbiorców  jest różnorodne: od klienta biznesowego po indywidualnego. Patrząc z perspektywy klienta indywidulnego ciężko uzyskać zysk.  Pamiętajmy, że 25% energetyki konsumowane jest przez gospodarstwa domowe.  

Szymon Janiak, CMO, OORT zauważył że rzeczy smart nie są po to żeby oszczędzać, badania pokazują, że przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo (żelazko, które możemy zdalnie wyłączyć, żarówkę, którą zapalimy i imituje nasz pobyt w domu), na drugim miejscu jest komfort, a dopiero potem oszczędność.             

Na zakończenie Jerzy Spyrka, Prezes Zarządu, Photovoltaik Solar Polska Sp. z o.o, dodał, ze Smart Grid- sieć inteligentna, która integruje dostawców i odbiorców, to bardzo szerokie pojęcie, w którym  jest tez bardzo istotny element jak implementacja rozwiązań teleinformatycznych.

(m)

źródło:  Instytut Studiów  Wschodnich w Warszawie







Dziękujemy za przesłanie błędu