Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
07/08/2018 - 13:45

Szynobus urodził się po rozbiórce mostu, czy umrze kiedy go postawią?

Most heleński coraz dłuższy i wszyscy z utęsknieniem wyczekują, kiedy z szynobusu znowu przesiądą się do własnych samochodów. Czy wszyscy? Może niektórzy zasmakowali w jeździe po szynach bez korków i nadal będą chcieli podróżować podmiejskim pociągiem? Władze Nowego Sącza rozważają utrzymanie kolejowego połączenia z osiedla Helena.

Po rozbiórce mostu heleńskiego szynobus stał się najpewniejszym lekarstwem na komunikacyjne kłopoty miasta. Czy kiedy przeprawa będzie gotowa, miasto zrezygnuje z utrzymania podmiejskiej linii? Okazuje się, że część pasażerów jest zainteresowana pozostawieniem połączenia, samorząd więc przymierza się do  jego utrzymania - zdradza wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

Czytaj też Jest szynobus, jest zabawa, jest szydera, są memy

Na pewno będziemy prowadzić badania wśród pasażerów i pytać ich o to czy to ma sens. Chcielibyśmy to sprawdzić już po otwarciu mostu, żeby zobaczyć, jak czynna linia szynobusu będzie oddziaływać na płynność ruchu samochodowego - mówi wiceprezydent.- Chodzi o to, żeby nie wylać dziecka z kąpielą i nie wdrożyć rozwiązań, które będą blokować inne rozwiązania. Zobaczymy, jaka  to będzie częstotliwość i  w jakich godzinach, bo nie  może to w najmniejszym stopniu pozostawać w kolizji z ruchem samochodowym - dodaje wiceprezydent.

Jeśli szynobus miałby jeździć nadal, nie byłoby sensu mówi Piech - utrzymywania  dwóch linii. Konieczne byłoby skomunikowanie osiedla Heleny z dworcem głównym, dalej linia biegłaby w kierunku Limanowej.

Czytaj też Nie ma mostu heleńskiego? Oj tam, oj tam! Chełmiec trzęsie się od memów

Czy taki plan uda się zrealizować?

Nie chcielibyśmy dyskutować z faktami - odpowiada wiceprezydent. - Jeżeli mieszkańcy nie będą zainteresowani utrzymaniem szynobusu, to go po prostu nie będzie, tym bardziej, że przejazd  nie będzie już darmowy. Byłby to zsynchronizowany system komunikacji kolejowej i autobusowej ze wspólnym biletem.

Czytaj też Wymyślili sposób na korki w Nowym Sączu. Czy to może zadziałać?

Kiedy  most na Dunajcu już stanie,  wysłani przez ratusz ankieterzy będę pytać pasażerów o to, czy chcą pozostawienia linii.

[email protected] fot.archiwumDziękujemy za przesłanie błędu