Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
12/01/2022 - 18:00

Szykuje się wielki awans dla posła Janczyka z gigantycznymi pieniędzmi w tle

Był już w rządzie wiceministrem finansów, teraz znowu wraca do rządzenia pieniędzmi. Dwa miesiące temu sadecki poseł Wiesław Janczyk został szefem ważnej, parlamentarnej komisji finansów publicznych. Teraz może znowu awansować. Niewykluczone, że zasiądzie w Radzie Polityki Pieniężnej.

Czy poseł Janczyk wkrótce będzie dbać o stabilność polskiego złotego i niską inflację?  Jak podał serwis inwestycje pl. sądecki parlamentarzysta jest jednym z dwójki sejmowym kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej.

Czytaj też Dobili w Limanowej targu z wojskiem. Teraz będą budować wielkie koszary

Dlaczego poseł może liczyć na tak wielki awans? W lutym dobiega końca sześcioletnia kadencja dwóch członków Rady powołanych przez Sejm. Drugim kandydatem jest poseł Elżbieta Ostrowska.

Przypomnijmy, że dwa miesiące temu Wiesław Janczyk został przewodniczącym komisji finansów publicznych, w miejsce Henryka Kowalczyka, który końcem października został ministrem rolnictwa i zastąpił w rządzie zdymisjowanego Grzegorza Pudę.

Janczyk zasiada w Sejmie od 2007 roku. Wśród parlamentarzystów prawicy sądecki poseł wsławił się tym, że poszedł na wojnę z bankową lichwą. Od lat powtarzał, że w Polsce banki pożyczają pieniądze na wysoki procent, bliski maksymalnego dozwolonego pułapu. Ponad rok trwała jego batalia o niewielką obniżkę oprocentowania kredytów detalicznych. 

Czytaj też On był lokalnym radnym, ona matką dwójki małych dzieci. Zabił ich covid

Choć z wykształcenia jest polonistą po Uniwersytecie Jagiellońskim, to z bankowością związany jest od lat.  Zanim został parlamentarzystą, pracował w Banku Gospodarki Żywnościowej jako zastępca dyrektora oddziału. Zajmował też stanowisko wiceprezesa zarządu spółki akcyjnej Remag. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu