Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
30/11/2022 - 08:15

Szykuje się katastrofa dla małych sądeckich firm? To ich może dobić

Najpierw koronakryzys, teraz inflacja i rekordowe podwyżki cen energii. Przedsiębiorcy, szczególnie ci mali, także w Nowym Sączu, już ledwie dyszą. Teraz będzie jeszcze gorzej. Od nowego roku pójdą w górę i tak już wysokie składki na ZUS. Wedle wyliczeń ekspertów to może być najwyższa podwyżka w historii.

Mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, także ci z Nowego Sącza, narzekają, że ich zarobki zżerają wysokie składki ZUS. Bywa, że firmy prowadzą przez dwa lata  dopóki mogą korzystać  z preferencyjnych opłat, potem biznes zamykają.

Jaka jest obecna składka na ZUS i jak się ją oblicza?

Właściciel firmy, który nie ma praw do żadnych ulg, albo nie chce z nich korzystać,  opłaca pełne składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną. Wysokość składek ustalana jest w odniesieniu do wysokości średniego prognozowanego wynagrodzenia. W 2022 to 5 922 złote. Podstawę wymiaru składek stanowi 60 proc. tej kwoty czyli 3 553,20 zł.

czytaj też Tego boimy się teraz w Nowym Sączu najbardziej?

Na ubezpieczenie emerytalne trzeba płacić 693,58 złotych, na rentowe –284,26 zł, dobrowolna składka chorobowa wynosi –87,05 zł, ubezpieczenie wypadkowe –59,34 zł, do tego jeszcze Fundusz Pracy –87,05 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne naliczana jest osobno w zależności od wybranej formy opodatkowania. Razem wychodzi 1211,28 z

Niestety są złe wiadomości. Od  nowego roku trzeba będzie płacić więcej

Powód? Przeciętne wynagrodzenie prognozowane na podstawie przyjętego przez rząd projektu ustawy budżetowej na 2023 roku ma wynieść 6935 zł brutto. Zapowiada się rekordowa podwyżka ZUS-owskich opłat.

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt Na podstawie danych zawartych w krajowym planie finasowym oraz rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia wylicza, że składki ZUS na rok 2023 wyniosą-  bez składki zdrowotnej - 1418,48 złotych. Oznacza to najwyższy w historii wzrost, o 207,20 zł miesięcznie – podkreśla Juszczyk.

Ekspert wskazuje też, że przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności mogą skorzystać z preferencyjnych stawek składek ZUS, które są wyliczane od minimalnego wynagrodzenia, ale i  takie rozwiązanie trzepnie ich po kieszeniach.

czytaj też Ponad sto tysięcy zakażeń w jeden tydzień! I nie chodzi o koronawirusa 

Rząd szykuje nie jedną, a  dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 r. Pierwsza ma wejść w życie w styczniu i zgodnie z nią Polacy mają zarabiać przynajmniej 3490 zł brutto. Druga natomiast będzie obowiązywać od lipca i podwyższy minimalne pensje 3600 zł brutto. To o 590 zł, czyli prawie o 20 proc. więcej niż obecnie.

Jak się zmienią składki ZUS?

Dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników i wypłacają im minimalne wynagrodzenie, wzrost płacy minimalnej będzie nieco wyższy -wskazuje Juszczyk. - Wliczając składki ZUS, docelowo będzie to blisko 750 zł, o prawie jedna czwartą więcej  niż obecnie. W przyszłym roku firmy będą więc musiały zwiększyć budżety na wynagrodzenia. Trzeba przy tym pamiętać, że inflacja w połączeniu z rosnącymi płacami będzie oznaczała… jeszcze wyższą inflację. Pracownicy otrzymają wyższe wynagrodzenie, jednak jeszcze większe koszty poniosą przedsiębiorcy, a to może z kolei przełożyć się na rosnące ceny oferowanych produktów i usług. 

W konsekwencji podwyższenia minimalnego wynagrodzenia przedsiębiorcy będą też odprowadzali wyższe składki ZUS. Dotyczy to m.in. tych, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ponieważ przez pierwsze 24 miesiące mogą oni skorzystać z preferencyjnej wysokości składek społecznych, a ich podstawa to 30 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia.

czytaj też Przyczaił się tylko na kilka miesięcy i znowu zaatakował w Nowym Sączu  

Jeśli więc w przyszłym roku wzrośnie ono do poziomu 3600 zł, to podstawa preferencyjnego ZUS wzrośnie do 1080 zł. Obecnie wynosi ona 903 zł, a zatem wzrost podstawy składek będzie zauważalny, bo wyniesie prawie 20 proc.. Obecnie mały ZUS (bez składki zdrowotnej) wynosi 285,71 zł miesięcznie, w 2023 roku za pierwszą połowę roku przedsiębiorcy zapłacą 331,26 zł, a w drugiej –  341,72 zł. W konsekwencji zapłacą w ciągu rok o blisko 610 zł więcej składek ZUS.

Od początku tego roku prawie o 11 proc. wzrosła liczba płatników z zaległościami w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. I wzrósł ich dług — informowała w czerwcu "Rzeczpospolita". W samych tylko pięciu pierwszych miesiącach tego roku nowe zadłużenie sięgnęło niemal 3,9 mld zł. ([email protected])fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu