Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
04/01/2022 - 15:30

Szykują się wielkie budowy za sądecką miedzą za grube miliony

I już wszystko jasne. Wiadomo, jakie mają być dochody, a jakie wydatki. Budżet Limanowej na przyszły rok jest już gotowy. Przyjęty przez radnych jednogłośnie, ma być nastawiony na inwestycje. W planie finansowym miasta na ten cel przeznaczono 29 milionów złotych.

Mają już blok z tanimi mieszkaniami na wynajem, budują kolejny, przymierzają się też do postawienia bloku komunalnego. W centrum miasta, które wypiękniało, jest dwupoziomowy parking, a nieopodal park na dziesięciu hektarach. Niewielka Limanowa przeżywa prawdziwy inwestycyjny boom.

Czytaj też Wizjoner z hektarami pod inwestycje chce dawać pracę za dobre pieniądze 

Podobnie zapowiada się i ten rok. Ma to gwarantować plan finansowy na 2022, w którym dochody oszacowano na poziomie 102 mln 351 tys. złotych, wydatki mają wynieść 105 mln 882 tys. złotych. - To dobry budżet, który pozwoli na dalszy inwestycyjny rozwój miasta – podkreśla burmistrz Władysław Bieda.  Na  ten cel chcemy przeznaczyć ponad 29 milionów złotych. - To najwyższa kwota w ciągu ostatnich kilku lat – dodaje Bieda.

Na liście, największych i najważniejszych przedsięwzięć jest między innymi budowa mostu przy ulicy Lipowej wraz z dojazdami. Miasto wyda na to 10, 2 mln złotych. W planach jest też budowa mostu przy ulicy Józefa Marka i ul. Sikorskiego.  Koszt tej inwestycji to 9,2 mln zł. Na niskoemisyjny transport miasto chce wydać blisko 5,3 mln złotych.  

W budżetowych planach jest też budowa wielorodzinnych bloków przy ul. Bednarczyka. -  W 2022 roku będzie to kwota około jednego miliona złotych przy całości kosztów inwestycji szacowanych na 30 mln złotych – mówi Burmistrz.   

Na inwestycyjnej liście jest też rozbudowa sieci wodociągowej. Na ten cel miasto zarezerwowało 596 tys. złotych. W planach jest też rozbudowa sieci kanalizacyjnej.  Miasto liczy na to, że pieniądze na to przedsięwzięcie otrzyma z rządowego funduszu samorządowych inwestycji strategicznych. Kolejna duża inwestycja to budowany do spółki z powiatem kompleks sportowy w przy ulicy Kusocińskiego.  Kwota zarezerwowana w budżecie miasta na prace projektowe to 340 tys. złotych.

Czytaj też Skarbówka z bronią! Zrobili obławę pod Sączem na podatkowego gangstera [WIDEO]

Jak zaznacza burmistrz Limanowej, poza dużymi inwestycjami w miarę posiadanych środków będą realizowane i mniejsze przedsięwzięcia. - Największe z zaplanowanych inwestycji uda się rozpocząć dzięki środkom pozyskanym przez miasto w ramach funduszu przeciwdziałania skutkom  pandemii. To ponad 7 mln na budowę mostu przy ul. Lipowej. Z kolei z funduszu „Polski Ład” w ramach pierwszego naboru miasto zyskało 30 mln zł.  

W ocenie Władysława Biedy nowy budżet pozwoli kontynuować politykę prorozwojową miasta. Jak podkreśla Bieda, od 2011 roku na inwestycje na terenie miasta samorząd wydatkował   ponad 229 mln złotych.( [email protected]) fot. KGDziękujemy za przesłanie błędu