Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
15/11/2018 - 17:00

Szykują nowy system poboru opłat na autostradach. Idą zmiany

Resorty infrastruktury i cyfryzacji rozpoczęły prace nad unowocześnieniem poboru opłat na drogach krajowych. Nowy krajowy system ma zastąpić rozwiązanie funkcjonujące od 2011 roku.

Główny Inspektor Transportu Drogowego z początkiem listopada przejął pobór opłat drogowych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i działających w jego imieniu wykonawców. Równocześnie rozpoczęto prace nad stworzeniem i uruchomieniem całkowicie nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat. Obsługę istniejącej infrastruktury i opracowanie koncepcji nowego rozwiązania powierzono Instytutowi Łączności, nadzorowanemu przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Czytaj też Budują odjechany most na Kamienicy w Nowym Sączu i prawie nikt o nim nie wie? 

- Nowy polski system powstanie w oparciu o nowocześniejsze niż dotychczas rozwiązania, zbliżone do stosowanych obecnie na świecie. Będzie miał otwartą architekturę, pozwalającą na dalszą rozbudowę –poinformował Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Krajowy System Poboru Opłat będzie działał w oparciu o istniejącą infrastrukturę, ale z wykorzystaniem technologii GNSS oraz sieci komórkowej – z początku LTE, a potem 5G. Do tego będzie stale analizował dane z wykorzystaniem rozwiązań Big Data.

Czytaj też Ale będzie obwodnica... Trzy pasy ruchu, do tego trzy tunele 

Wedle zapewnień szefa resortu cyfryzacji Krajowy System Poboru Opłat sprawi, że cały proces będzie nie tylko nowocześniejszy i bezpieczniejszy, ale też tańszy w eksploatacji.. Nowy system ma być jednym ze sposobów zmniejszenia korków na bramkach.

[email protected] fot.archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach