Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
08/12/2022 - 13:40

Szykuj 2 tysiące za tonę! Podegrodzie rusza ze sprzedażą rządowego węgla

Już dzisiaj, czyli 8 grudnia gmina Podegrodzie rozpoczyna sprzedaż węgla po cenach gwarantowanych przez rząd. Zobacz szczegóły i procedury odbioru.

Zobacz też: Będą w Podegrodziu podwyżki opłat za śmieci

Przypomnijmy na wstępie - szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Podegrodziu Sabina Urbaniak podkreślała już w październiku, że zainteresowanie mieszkańców tą formą pomocy przerosło najśmielsze rachunki samorządu. – Z tego co liczyłyśmy przed godziną 15 (czyli przed upływem terminu zgłoszenia – dop. red.) złożonych zostało 550, 560 wniosków – wyjaśniała urzędniczka.

Zgodnie z przepisami za cenę gwarantowaną przez rząd, można kupić do 1,5 tony węgla do 30 grudnia i kolejne 1,5 tony do 30 kwietnia 2023. Samorząd kupuje węgiel za 1 500 zł, a może go odsprzedać mieszkańcom za cenę nie wyższą niż 2 000 zł. 500 zł gmina ma na pokrycie kosztów obsługi systemu po swojej stronie.

Teraz procedury odbioru węgla w Podegrodziu. Osoby, których wniosek został pozytywnie zweryfikowany, będą o możliwości odbioru węgla informowane telefonicznie przez urzędnika. Potem muszą za węgiel zapłacić, jeszcze przed odbiorem, w kasie Urzędu Gminy Podegrodzie lub przelewem na konto bankowe nr konta: 13 88140003 2000 0000 1935 1138.

Zobacz też: Jak za PRL! Straszą spadkami zasilania! Oszczędzaj, rób obiad na kolację...

I teraz rzecz najważniejsza. Nie tak dawno pisaliśmy, że w Chełmcu i Starym Sączu węgiel będzie ostatecznie kosztował 1 950 zł, w Piwnicznej-Zdroju 1 960 zł. I pewnie już na wstępie zastanawialiście się, dlaczego w Podegrodziu stawka ta wynosi aż 2 000 zł. Już wyjaśniamy. - W cenie zakupu węgla zapewniony jest transport ze składu do kupującego – podkreślają urzędnicy. W pozostałych wymienionych gminach mieszkańcy za transport muszą zapłacić sami.

Odbiór węgla odbywa się następnego dnia roboczego po dokonaniu wpłaty we wskazanym składzie opałowym na terenie miejscowości Podegrodzie.

Osoby, które wnioskowały o zakup węgla w  drugiej transzy w ilości 1,5 tony, będą mogły dokonać tego zakupu w okresie od stycznia 2023 r. do kwietnia 2023 r. o dniu zakupu będą informowani telefonicznie przez pracownika Urzędu Gminy. Nie trzeba składać drugiego wniosku w styczniu 2023 r. Osoby które z różnych przyczyn nie zakupią węgla w pierwszej transzy do końca grudnia, będą mogły zakupić go w całości (3 tony) od stycznia do kwietnia 2023r.

- Węgiel będzie sprzedawany zgodnie z kolejnością składanych wniosków o jego zapotrzebowanie - prosimy czekać na telefon od pracownika urzędu. W razie wątpliwości i pytań związanych z dystrybucją węgla prosimy dzwonić pod numer telefonu Urzędu Gminy Podegrodzie 18 445 90 33 – podsumowują urzędnicy. ([email protected] Fot.: UG w Podegrodziu)Dziękujemy za przesłanie błędu