Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
05/04/2022 - 15:00

Szybciej dojedziemy z Sącza do Krakowa. Zbudują łącznik dróg wojewódzkich

Konkretyzują się plany budowy nowej drogi, która skróci o dwadzieścia kilometrów dojazd z Limanowej do Krakowa. Takie udogodnienie stanie się możliwe, kiedy między dwiema drogami wojewódzkimi, numer 966 i 965, powstanie łącznik. Na inwestycji skorzystają też mieszkańcy Nowego Sącza, którzy do stolicy Małopolski wybierają trasę przez Beskid Wyspowy.

Na razie rozpoczyna się pierwszy etap przygotowania do inwestycji, jakim jest opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Jeszcze w lutym pojawił się problem z kosztami dokumentacji. W przetargu na jej opracowanie wystartowała tylko jedna firma, która  usługę wyceniła na blisko 1,4 mln złotych. Tymczasem Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, zamierzał przeznaczyć na ten cel kwotę 800 tys. złotych. Oferta okazała się zatem droższa o 600 tysięcy złotych. Ostatecznie jednak została wybrana, a wyższa kwota za sporządzenie dokumentacji, zaakceptowana.

Czytaj też Zamiast na koncert trafiła do szpitala. Przetaczali krew Majce Jeżowskiej  

Już wiadomo, że połowę tej kwoty pokryje urząd marszałkowski, a na pozostała część złożą się samorządy z powiatu limanowskiego i bocheńskiego. Właśnie zostało podpisane  porozumienie w tej sprawie.  

- To nie tylko nowa droga i lepsze skomunikowanie Limanowej i Gdowa z Krakowem, ale także wskazanie możliwości wykorzystania istniejących tras. To pierwszy krok do tego, aby zdecydowanie odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, którzy od lat upominają się o lepsze połączenie komunikacyjne z Limanowej do Krakowa – wskazuje wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.

Opracowanie studium pozwoli na przedstawienie kilku wariantów przebiegu nowej trasy. Projektowany łącznik ma biec od drogi wojewódzkiej nr 966 (w rejonie Gdowa) do drogi wojewódzkiej nr 965 (w rejonie Limanowej) lub do drogi krajowej nr 28 pomiędzy Dobrą i Limanową. Inżynierowie projektujący trasę mają wziąć także pod uwagę możliwość wykorzystania i odpowiedniego dostosowania istniejących już dróg niższych klas  do parametrów drogi klasy głównej lub zbiorczej.

Czytaj też Kiedy wreszcie zrobi się ciepło? Kwiecień plecień daje nam popalić

Nowa droga nie tylko skróci trasę i czas przejazdu pomiędzy dwoma powiatami, ale także  znacznie ułatwi poruszanie się kierowcom na odcinku z Krakowa do Nowego Sącza, czy w rejon licznie odwiedzanych przez turystów Gorców.

Jak długi będzie odcinek nowej trasy? Wszystko zależy od wybranego wariantu, który ma zostać wytyczony do końca 2023 roku. Wedle optymistycznego scenariusza sama inwestycja ma zostać sfinalizowana w latach 2027 do 2028. (jagienka.michalik@sadeczanin. info) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu