Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
13/02/2020 - 17:50

Sześć autobusów na gaz będzie jeździło po Nowym Sączu

Jeszcze w tym roku po ulicach Nowego Sącza będą jeździły autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym. Sześć pojazdów dostarczy firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa pod Poznaniem.

Zakup sześciu autobusów jest ostatnią częścią zrealizowanego już w dużej mierze projektu pn. "Przebudowa węzła przesiadkowego pełniącego rolę dworca autobusowego przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu wraz z budową infrastruktury niezbędnej do obsługi osób korzystających z transportu zbiorowego". Przypomnijmy, że projekt ten był realizowany przez miasto Nowy Sącz wspólnie z gminą Stary Sącz. Oprócz budowy nowego dworca MPK w Nowym Sączu, zostało jeszcze zakupionych 30 nowych, ekologicznych autobusów niskopodłogowych.

Przypomnijmy, że wspomniany projekt obejmował jeszcze dostawę dwóch autobusów elektrycznych wraz z budową dwóch stacji do ładowania. Takie miały być wybudowane w zajezdni MPK przy ul. Wyspiańskiego oraz u zbiegu ulic Sucharskiego i Nowochruślickiej. W tym ostatnim miejscu miała stanąć stacja szybkiego ładowania autobusów wraz ze stacją transformatorową. Firma, która miała realizować tę umowę, nie wywiązała się z niej. Dostawca zerwał umowę. Sądeckie MPK zwróciło się wtedy do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, będącego jednostką finansującą wspomniany projekt o dokonanie w nim zmiany rzeczowej. Urząd wydał zgodę, aby w zamian za dwa autobusy elektryczne dla Nowego Sącza zakupić sześć autobusów na sprężony gaz ziemny.

Spółka MPK w Nowym Sączu ogłosiła przetarg na ich dostarczenie. Z trzech oferentów startujących w przetargu została wybrana firma, która będzie realizowała to zamówienie.

- Firma, która została wyłoniona otrzymała najwięcej punktów, jeśli chodzi o „ocenę techniczną” – tłumaczy Jerzy Leszczyński, prezes spółki MPK w Nowym Sączu.  – Będą to autobusy spełniające wszystkie normy ekologiczne, niskoemisyjne. Są to pojazdy niskopodłogowe z napędem na gaz (metan). Nowy Sącz kupi 6 takich autobusów.

Dostawca nowych autobusów został wyłoniony 11 lutego. Teraz trzeba jeszcze czekać dziesięć dni. W tym czasie inne firmy, które startowały w tym przetargu mogą wnieść swoje ewentualne uwagi do procedury przetargowej. Jeśli nie będzie z ich strony żadnego protestu, to w pierwszych dniach marca będzie można już podpisać umowę z firmą Solaris Bus & Coach.

Wspomniana firma będzie miała 180 dni, od momentu podpisania umowy na dostarczenie sześciu zamówionych pojazdów. Będą one przystosowane także do przewozu osób niepełnosprawnych.

- Mamy nadzieję, że termin dostawy tych pojazdów zostanie dochowany – dodaje prezes Leszczyński. Dlaczego zdecydowaliśmy się kupić autobusy na gaz? Autobus elektryczny jest prawie dwa razy droższy od tego z silnikiem na sprężony gaz ziemny.

Oferta firmy, która została wybrana wyniosła prawie 9 mln zł. (brutto) za sześć autobusów. 20 proc. kosztów ponosi spółka MPK, a 80 proc. stanowi dofinansowanie z unijnego projektu.

Prezes Leszczyński ma nadzieję, że nowe autobusy wyjadą na ulice Nowego Sącza pod koniec tego roku.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. firma Solaris Bus $ Coach.Dziękujemy za przesłanie błędu