Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/04/2023 - 07:20

Szansa na tańszy prąd. Rząd zmienia prawo: wsparcie dla biogazowni i produkcji energii z odpadów

Już nie tylko tradycyjna energia wiatrowa i z paneli słonecznych oraz z małych reaktorów jądrowych – by przełamać kryzys energetyczny i zahamować skokowe wzrosty cen prądu rząd uruchomi wsparcie dla produkcji energii z mniej do tej pory wykorzystywanych źródeł – w tym biogazu oraz odpadów.

Na swoim posiedzeniu w tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw,  Projekt przewiduje rozwiązania, które mają na celu dalsze zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii. Nowe przepisy dostosują także polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Biogazownie: tani prąd i gaz, także dla gospodarstw domowych

Nowe przepisy zachęcą inwestorów do podejmowania decyzji związanych z budową instalacji do wytwarzania biometanu. Dotyczy to także rozbudowy oraz przebudowy istniejących sieci gazowych pod kątem umożliwienia zatłaczania biometanu.


Wytwórcy biometanu z biogazu lub biogazu rolniczego będą mogli prowadzić w tym zakresie działalność gospodarczą i korzystać z systemu wsparcia określonego w ustawie.
Ponadto wprowadzone zostaną usprawnienia dla klastrów energii, czyli porozumień działających lokalnie podmiotów, które organizują się, aby dla dobra członków swej społeczności wytwarzać, dystrybuować i magazynować energię elektryczną na własne potrzeby.


Nowe przepisy mają zapewnić ponadto przejrzyste zasady współpracy w ramach klastrów energii, obejmujących usprawnienia administracyjno-prawne i dedykowany system wsparcia.
Na rynku aktualnie działa ok. 66 klastrów energii. Zakłada się, że dzięki nowym rozwiązaniom, do 2029 r. powstanie w Polsce ok. 300 takich podmiotów.

Teraz ciepło i chłodzenie z zielonej energii

Rząd w końcu dostrzegł potencjał odnawialnych źródeł energii nie tylko dla produkcji prądu, ale i energii cieplnej dlatego zmienia przepisy, by wspierać wykorzystanie OZE w ciepłownictwie a także w istalacjach do chłodzenia gdy nadejdą wysokie temperatury.


Nowe przepisy mają usankcjonować warunki pierwszeństwa zakupu ciepła ze źródeł odnawialnych i instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także ciepła odpadowego.


Wprowadzona zostanie możliwość wydawania i rozliczania gwarancji pochodzenia ciepła i chłodu z OZE, w celu wypromowania i zainteresowania ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła.
Nowelizowana ustawa jest też okazją do zmiany przepisów dotyczących także innych kategorii odnawialnych źródeł energii – w tym na przykład w zakresie rozwój morskich farm wiatrowych.
Ponadto planowanie jest zwiększenie wolumenów aukcyjnych energii odnawialnej z 5 do 12 GW w latach 2025-2031.


Utworzony też zostanie Krajowy Punkt Kontaktowy OZE dla inwestorów, dzięki czemu inwestorzy będą mogli łatwiej uzyskać informacje o wydawaniu pozwoleń i procedurach administracyjnych, które związane są z inwestycjami w odnawialne źródła energii. ([email protected]) fot.pixabay © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu