Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
20/03/2017 - 18:25

Szablą dla biskupa sądeccy rzemieślnicy uczcili jubileusz

Cechowi Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu stuknęło okrągłe 130 lat. Uroczystość, którą zainaugurowała msza św. w bazylice św. Małgorzaty, zgromadziła licznych przyjaciół współpracowników, i lokalnych parlamentarzystów i samorządowców.

Jubileusz, który zainaugurowała msza św. w bazylice św. Małgorzaty, zgromadził licznych przyjaciół współpracowników, i lokalnych parlamentarzystów i samorządowców.

W uroczystości uczestniczyli między innymi biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz przedstawiciele Cechów z całej Polski, także  ks. dr Jerzy Jurkiewicz – prepozyt Bazyliki św. Małgorzaty, starosta Marek Pławiak i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Ks. bp Andrzej Jeż i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak otrzymali otrzymali najwyższe odznaczenie Cechu – replikę szabli Jana Kilińskiego.

Historia sądeckiego rzemiosła ma swoje korzenie w przełomie XIV i XV wieku. Nieliczne wzmianki historyczne mówią, że już wtedy Nowy Sącz był ośrodkiem gospodarczym, gdzie rozwinął się handel i rękodzielnictwo. Pomimo upadków i wzlotów na przestrzeni kolejnych wieków, klęsk żywiołowych pustoszących miasto, zaborów i wojen, rzemieślnicy zawsze byli jedną z najważniejszych grup społecznych, dbających o rozwój gospodarczy regionu.

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu zrzesza blisko 400 rzemieślników z regionu

(m) źródło Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020