Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/08/2020 - 07:05

Stoi w miejscu czy idzie do przodu. Co z tą linią kolejową Podłęże-Piekiełko

Pandemia koronawirusa, która demoluje gospodarkę każe zadać pytanie o budowę nowej linii Podłęże-Piekiełko. Czy zaraza nie stanęła na przeszkodzie tej ważnej dla Sądecczyzny inwestycji? -Dokumentacja jest realizowana zgodnie z harmonogramem, takie zapewnienia płyną z Polskich Kolei Państwowych. Co się kryje za tym stwierdzeniem?

Choć epidemia koronawirusa doprowadziła do potężnych zawirowań w polskiej gospodarce, to jednak sprawa budowy nowej trasy kolejowej Podłęże-Piekiełko posuwa się do przodu, zapewnia Dorota Szalacha z biura prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Czytaj też Przełom w sprawie ”sądeczanki”. Jak daleko do budowy nowej drogi do Brzeska  

Nie jest to jeszcze plac budowy, ale powoli zmierzają ku końcowi prace geologiczne, które umożliwią wskazanie rozwiązań inżynieryjnych, jakie potem znajdą się w projekcie inwestycji. Chodzi o mosty, estakady i wiadukty kolejowe.

- Badania geologiczne obejmują wszystkie odcinki modernizowanej i nowoprojektowanych linii kolejowych – mówi Szalacha. -Wiercenia, które pozwalają na pobranie próbki gruntu i skał wykonywane są zarówno pod torowiska, jak i przebudowywane drogi

Ilość i głębokość otworów geotechnicznych zależy od istniejących warunków terenowych, takich jak między innymi osuwiska. Niektóre odwierty, tak jest w przypadku wierceń tunelowych, mają sto czterdzieści metrów. Zgromadzone dane zostaną uzupełnione o wyniki badań laboratoryjnych.

Jak dodaje rzeczniczka, przewidywany termin zakończenia robót i opracowania całości dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i geotechnicznej to czwarty kwartał tego roku.

- W czerwcu zakończono zasadnicze prace geologiczne i geotechniczne dla odcinka Klęczany – Nowy Sącz. Natomiast realizacja całości dokumentacji projektowej planowana jest do końca 2021 roku – wyjaśnia Dorota Szalacha.

Nowa trasa będzie wymagała między innymi budowy 58 km torów kolejowych, jedenastu tuneli, ośmiu  estakad, dwudziestu mostów i ponad trzydziestu wiaduktów.

Zapisana w Krajowym Programie Kolejowym inwestycja została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, o wartości 311,7 mln złotych, obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykup gruntów pod inwestycję. Finansowanie tego etapu, który ma się zakończyć w drugim kwartale 2021 roku, jest już zapewnione ze środków krajowych.

Etap drugi obejmuje prace modernizacyjne linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz. Ich wartość to ponad 3 mld zł. Trzeci etap, co ma kosztować blisko 3,8 mld złotych, to budowa nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Mszana Dolna. 

Czytaj też Dają teraz po 9 tysięcy samozatrudnionym. Jak dostać te pieniądze?  

- Pierwsze przetargi na roboty budowlane dla modernizowanej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz planowane są w przyszłym roku,  a dla linii nowoprojektowanych w 2022 roku – informuje PKP PLK.

Budowa nowej linii oznacza skrócenie podróży pociągiem z Krakowa do Nowego Sącza do 50 minut.

[email protected] fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu