Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
13/08/2019 - 11:20

Stary Sącz: przetarg na "spacer w chmurach". Znów trzeba będzie dopłacić ekstra?

Po kilku latach dyskusji i starań o środki unijne Stary Sącz ogłosił przetarg na budowę ścieżki w koronach drzew na Miejskiej Górze. Czy tym razem oferty zmieszczą się wycenami w cenie, którą zakłada samorząd czy i tym razem radni będą musieli dołożyć coś ekstra?

Po tym jak się okazało, że po kilku przetargach, w których wszystkie oferty okazały się droższe o założeń budżetowych inwestora, czyli gminy radni Starego Sącza musieli podjąć – niełatwą w świetle oczekiwań inwestycyjnych, infrastrukturalnych mieszkańców – decyzję o dołożenie ekstra 1 mln 300 tysięcy złotych, by w końcu wyremontować kamienicę pod adresem Rynek 5. To tu docelowo ma powstać serce kulturalo turystyczne miasta. O planach inwestycji pisaliśmy w publikacjach 
Spacer w koronach drzew. Będą na to pieniądze? 
To nie fatamorgana, to kule, dzięki którym poznasz życie płazów!

Kolejnym – oczywiście po Bobrowisku i tarasie widokowym w Woli Kroguleckiej – elementem, który ma umocnić pozycję Starego Sącza na mapie turystycznej regionu a dalej całej Polski jest budowa słynnej ścieżki w koronach drzew na Miejskiej Górze. Podobne inwestycje w Krynicy-Zdroju i na Słowacji przyciągają tysiące chętnych do pospacerowania w wyjątkowym klimacie i miejscu. Ścieżka między drzewami wraz z elementami małej architektury ma też przyciągać młodzież, bo ma pełnić funkcję edukacyjną – tu będzie można poznać walory przyrodnicze Beskidu Sądeckiego.
Jednocześnie Góra Miejska zwana też potocznie Górą Parkową jest największym kompleksem komunalnych lasów. Od początku było wiadomo, że na rzecz budowy ścieżki część drzew trzeba będzie wykarczować, a to wiązało się z koniecznością zgromadzenia dodatkowej dokumentacji co w samo w sobie generowało dodatkowe koszty i wydłużało dopinanie projektu. W tym czasie Słowacy zdążyli wybudować i oddać do użytku ścieżkę w Bachledce a kolejna powstała tuż po sąsiedzku, bo w Krynicy-Zdroju.

Zobacz też: Stary Sącz: Galeria Pod Piątką uratowana? Radni dołożyli niemałe pieniądze

W grudniu ubiegłego roku okazało się, że pomysł zagospodarowania miejskiej przestrzeni w ten sposób zyskał uznanie instytucji przyznającej środki unijne. Gmina Stary Sącz otrzymała właśnie dofinansowanie  w wysokości aż 988 394, 16 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje aż 4 mln 220 tys. 443, 06 zł, czyli aż 85 procent wszystkich kosztów przedsięwzięcia. Wkład własny gminy to zaledwie 633 tys. zł. Teraz gmina ogłosiła w końcu przetarg na realizację tego przedsięwzięcia. Termin składania ofert mija 16 sierpnia. Jeśli postępowanie okaże się szczęśliwe dla gminy atrakcja powinna być gotowa do końca czerwca 2021 roku.

Ścieżka będzie zaczynała się na szczycie Miejskiej Góry w poziomie gruntu i wyposażona będzie w hamaki, mostki, fragment szklanej podłogi tuż przed zakończeniem z niewielkim pomostem z widokiem na Stary Sącz, wyniesionym 18 metrów nad poziom gruntu.  Będzie miała długość 218 metrów.

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)