Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
31/12/2019 - 10:10

Stary Sącz: opłaty śmieciowe minimum 50 procent wyższe. To już przesądzone

To już przesądzone. Już niedługo mieszkańców gminy Stary Sącz czeka podwyżka opłat śmieciowych. Jaka będzie ich skala? Jak informuje burmistrz Jacek Lelek – minimum 50 procent. Przy okazji publikujemy harmonogram wywozu śmieci na rok 2020 i wracamy do propozycji budowy sortowni.

Stary Sącz: opłaty śmieciowe o minimum 50 procent wyższe. To już przesądzone

Zobacz też: Stary Sącz: 40 zł od osoby miesięcznie! Mega podwyżki za śmieci

Od wielu tygodni było wiadome, że jeśli gmina chce nadal współpracować ze spółką AVR, która odbiera śmieci z jej terenu, to mieszkańcy muszą liczyć się z podwyżkami opłat śmieciowych. Dziś burmistrz Jacek Lelek mówi już o konkretnych kwotach. – Musimy się z podwyżką na poziomie minimum 50 procent, czyli, że trzeba będzie płacić minimum 6 złotych więcej od osoby – informuje szef starosądeckiego samorządu. – To dużo? W innych gminach ceny skoczyły o 100 a nawet 200 procent – wyprzedza głosy niezadowolenia.

Co to oznacza w praktyce? Za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość trzeba będzie płacić aż 16 zł miesięcznie. A co z opłatami dla tych, którzy odpadów nie będą segregować? Dziś wynosi ona 40 zł, ale nowelizacja ustawy śmieciowej pozwala gminie wprowadzić stawkę równającą się aż czterokrotności stawki podstawowej. Oznacza to, że w gminie Stary Sącz za śmieci zmieszane opłata może skoczyć aż do 64 zł. Jak będzie w rzeczywistości? Burmistrz w tym wypadku nie chce jeszcze niczego przesądzać, ale zaznacza, że w gminie tylko margines gospodarstw deklaruje zdawanie śmieci niesegregowanych.

A jak władze gminy zapatrują się na wniosek radnego Roberta Ramsa odnośnie budowy sortowni? O propozycji tej pisaliśmy szczegółowo w publikacji Jedyną nadzieją na śmieciowe bezpieczeństwo w Starym Sączu jest sortownia?
- Traktujemy tę propozycję bardzo poważnie – mówi burmistrz. Przy czym samorząd przychyla się też do opinii, że najlepszym miejscem na taką inwestycję jest rzeczywiście teren niedaleko wysypiska śmieci przy ul. Na Piaskach, który obecnie gmina dzierżawi firmie Machnik prowadzącej wytwórnię mas bitumicznych. Jednak by podjąć ostateczną decyzję gmina musi najpierw przeanalizować kilka zagadnień. Jeśli sortownia ma być rentowna, to musi obsługiwać więcej niż jedną gminę. Trzeba zatem rozpatrzyć możliwość wejścia w układ partnerski z innymi samorządami już na etapie finansowania jej budowy. A to tylko jedna strona medalu, bo może się okazać, że partnerzy i tak nie będą mogli swobodnie, bez przetargu z owej sortowni korzystać. A wtedy jej funkcjonowanie może doprowadzić wręcz do podwyżek opłat a nie oszczędności. Ale jak podsumowuje Lelek – gmina przeanalizuje każdy aspekt zaproponowanego przez Ramsa rozwiązania.

Ale wracając do teraźniejszości. Gmina już opublikowała harmonogram odbioru śmieci na cały rok 2020. Są tu nie tylko daty i godziny odbioru odpadów segregowanych, zmieszanych, bio a nawet popiołu ze wszystkich starosądeckich sołectw, ale również wskazanie w jakim miejscu i kiedy powinny zostać wystawione pojemniki z odpadami oraz terminy płatności i szczegóły funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wersja do druku TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI