Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
28/02/2019 - 12:55

Stary Sącz: Galeria Pod Piątką uratowana? Radni dołożyli niemałe pieniądze

Radni zadecydowali – samorząd dołoży 1 mln 300 tys. złotych niezbędnych do przeprowadzenia remontu i rozbudowy kamienicy mieszczącej się pod adresem Rynek 5. Galeria Pod Piątką uratowana?

O kolejnych przetargach zakończonych fiaskiem i o tym, co Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu chce stworzyć w tym miejscu pisaliśmy w publikacji Stary Sącz: kolejne podejście do przebudowy kamienicy Rynek 5

W styczniu 2019 roku okazało się, że i tym razem oferta opiewająca na najniższą kwotę ok. 11 mln 108 tys. zł złożona przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe Budmex sp. zo.o. zdecydowanie przewyższa kosztorys przyjęty przez gminę ustalony na 9,5 mln. Sprawa była tym poważniejsza, że lwia część tych pieniędzy pochodzi z dofinansowania unijnego obwarowanego konkretnymi terminami. Dodatkowo samorząd nie miał też żadnej możliwości modyfikacji projektu tak, by zmieścić się w kwocie, która była najkorzystniejsza w przetargu.

Zobacz też: Stary Sącz: burmistrz niewinny, ale los smolarni na Piaskach już przesądzony

- Musielibyśmy wycofać projekt i składać wniosek o dofinansowanie jeszcze raz – wyjaśnia zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki zastrzegając, że podobny manewr byłby obarczony bardzo wysokim ryzykiem, że gmina w ogóle nie dostanie finansowania. W czasie ostatniego konkursu bowiem na 100 złożonych wniosków tylko ok. 25 otrzymało dofinansowanie. Ten starosądecki „zapunktował” właśnie rozmachem i komplementarnością – nie było łatwo przekonań konserwatora zabytków do ingerencji w zabytkową tkankę objętego szczególną ochroną Starego Sącza.

Nie było wyjścia. Samorząd musiał szukać innego wyjścia awaryjnego. Okazało się nim dołożenie do inwestycji kolejnych środków z budżetu samorządu w kwocie 1,3 miliona złotych, ale do tego była niezbędna zgoda rady. Decyzja zapadła podczas wtorkowej (26 luty) sesji. Radni projekt uchwały o zmianach budżetu na 2019 rok przyjęli niemal jednogłośnie. Od głosu wstrzymał się jedynie jeden radny.

Co bardzo ważne. Mimo perturbacji związanych z wyłonieniem wykonawcy inwestycji władze gminy są przekonane o dotrzymaniu terminu jej realizacji przypadającego na koniec 2021 roku.

ES [email protected] Fot.:ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu