Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
09/03/2018 - 13:20

Stary Sącz: Co z Traktem św. Kingi? Bo drogowcy cenią się wysoko

Gmina na przebudowę Traktu św. Kingi zarezerwowała 6 milionów złotych, a wszyscy trzej oferenci, którzy stanęli do przetargu chcą więcej. Co dalej?

Do przetargu ogłoszonego przez gminę stanęły trzy firmy:  Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego MACHNIK Sp. z o.o. z Krynicy-Zdrój, Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe ZIBUD z Kamienicy (gmina Kamionka Wielka) i Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych S.A. z Nowego Sącza.

Inwestycję wyceniły kolejno na  6 mln 524 tys. zł, 6 mln 740 tys. i aż 8 mln 447 tys. Wszystkie te trzy kwoty przekraczają ilość pieniędzy, którymi dysponuje na ten cel gmina. Najtańsza o ok. pół miliona a najdroższa aż o 2,5 mln zł.

Zobacz też: Stary Sącz: Trakt św. Kingi przebudują tylko w części a Papieska nadal będzie tonąć w ciemnościach?

- Przetargu nie unieważniamy. Sprawdzamy teraz oferty pod kątem merytorycznym i prawdopodobnie za około tydzień wyłonimy ostatecznie wykonawcę  - uspokaja zaniepokojonych – po unieważnieniu pierwszego przetargu na budowę [email protected] – mieszkańców zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

W całym regionie samorządowcy już od dłuższego czasu borykają się z podobnym problemem – wykonawców albo brak, albo żądają kwot wyższych nie te, które gminy chcą wydać na daną inwestycję? Dlaczego? Większość urzędników, z którymi rozmailiśmy uważa, że winny jest fakt, że z racji terminów rozdziału środków unijnych jest obecnie tak dużo ogłoszonych przetargów, że budowlańcy przebierają w ofertach jak w ulęgałkach.

Zobacz też:  Stary Sącz: Co z oświetleniem skrzyżowania przy Parku M?

Doskonale wiedzą, że samorządu jeśli nie wykorzystają środków w określonym terminie, to te środki po prostu im przepadną. Automatycznie stale rośnie koszt materiałów budowlanych. Są tacy, którzy twierdzą, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy ich ceny skoczyły nawet o 25 – 30 procent.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)