Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
20/12/2017 - 17:00

Stary Sącz: Budżet na 2018 rok to „budżet marzeń”. Co będą mieli z tego mieszkańcy gminy?

Rada gminy Stary Sącz jednogłośnie przyjęła projekt budżetu na 2018 rok. – Budżet marzeń – komplementowała przewodnicząca Ewa Zielińska. Co będą mieli z tego mieszkańcy?

2018 rok w gminie Stary Sącz bezapelacyjnie będzie można nazwać rokiem inwestycji. Realizacja kilku z nich rozłożona jest na kilka lat, ale gdyby podsumować ich wartość, to okazuje się, że w samą infrastrukturę samorząd zainwestuje prawie 90 mln zł.

W 2018 gmina Stary Sącz wyda aż 35 mln złotych na m.in. remont ulicy Trakt św. Kingi i Papieskiej, centra aktywnego wypoczynku na Miejskiej Górze, Park&Ride w Starym Sączu w raz z dworcem autobusowym MPK, termomodernizację szkoły w Barcicach, budowę nowego zaplecza dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i rozbudowę sieci kanalizacyjnej w Starym Sączu.

Zobacz też: Stary Sącz: Zbudują nowe, wielkie rondo i „kupią” inwestorów. Ile na to pójdzie?

- Mam właśnie informacje z Warszawy, z Banku Ochrony Środowiska i mamy już zagwarantowane środki na skanalizowanie ulicy Piłsudskiego w Starym Sączu – dzielił się wiadomościami z ostatniej chwili burmistrz Jacek Lelek, który przy każdej okazji podkreśla, że wielu rzeczy nie dałoby się zrobić gdyby gmina nie była tak skuteczna przy pozyskiwaniu środków unijnych. A gmina ogółem na skanalizowanie swoich terenów, bo nie tylko Starego Sącza wyda aż 9 milionów złotych.

Ale obok wielkich inwestycji zaplanowano na przyszły rok realizacje innych, mniejszych ale może czasem nawet bardziej wyczekiwanych przedsięwzięć.

550 tys. złotych gmina zarezerwowała w 2018 roku na rozbudowę cmentarza komunalnego w Starym i wykonanie oświetlenia cmentarza komunalnego przy ul. Sobieskiego w Starym Sączu wraz z oświetleniem Kaplicy św. Rocha i wymianą nawierzchni alejek i wjazdu.

200 tysięcy samorząd chce wydać na przebudowę dawnej siedziby szkoły podstawowej w Popowicach na mieszkania socjalne.

Zobacz też: Jakość drogi w końcu dorówna nazwie. Trakt św. Kingi będzie przebudowany

Za 520 tysięcy złotych starosądecki samorząd chce wybudować nowe zaplecze dla Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Dlaczego to takie ważne? Bo samorządowcy ze Starego Sącza od zawsze stoją na stanowisku, że oddanie gospodarki śmieciami jakieś zewnętrznej spółce niosłoby dla gminy zbyt wiele zagrożeń. Gmina cały czas sama prowadzi gminne wysypisko. Oczywistym zatem jest, że jego gospodarza, czyli MZGK trzeba wyposażyć w odpowiednia narzędzia i środki.

Żadnych wątpliwości nie budził też wymiar środków, które trafią bezpośrednio do sołectw.

W sołectwie Barcice gmina planuje dać na remont gminnych dróg 20 tys. 223 zł. Dla Barcic Dolnych zarezerwowano na utrzymanie i doposażenie gminnych dróg 4,5 tys. a na wymianę nawierzchni bitumicznej kolejne 9 tys. zł czyli w sumie 13,5 tys. Prawie 26 tys. pójdzie w 2018 roku na te same zadania w sołectwie Gaboń a ok. 15,4 tys. w Gaboń-Praczka.

Wydatki na drogi gminne w Gołkowicach Dolnych oszacowano na kolejne 15 tys., w Gołkowicach Górnych na prawie 11 tys. z czego ok. 7 tys. 700 zł pójdzie na remonty.

W Łazach Biegonickich wydatki drogowe według planów mają zamknąć się w kwocie niecałych 29 tys. zł, w Moszczenicy Niżnej w następnych 10 tys. 200 zł (bezpośrednio na remonty zarezerwowano ponad 7 tys.) Remont dróg gminnych na terenie sołectwa Moszczenica Wyżnej ma w 2018 kosztować prawie 28 tys. złotych.

Zobacz też: Stary Sącz: Co będą produkować dwie firmy, które już kupiły grunt w strefie SAG? [WIDEO]

W drogi w Myślcu - według uchwały budżetowej zainwestować trzeba kolejne 20 tys., w Popowicach ponad 23,5 tys. , w Przysietnicy aż 31 tys. 723 zł, w 24 tys. 434 zł z czego część gmina przeznaczy na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Prawdziwe powody do zadowolenia mogą mieć mieszkańcy sołectwa Wola Krogulecka, którzy mogą liczyć na ponad 26 tys. na remont drogi Łęki.

Podziwu dla założeń budżetowych na 2018 rok nie kryli też obecni na sesji poseł Jan Duda i radny sejmiku Stanisław Pasoń. Parlamentarzysta pochodzi z Gołkowic Górnych a Pasoń z Moszczenicy. Obaj zadeklarowali radnych o swym stałym wsparciu dla ambitnych zamierzeń ich ojczystej gminy.

Radna Marianna Trzebuniak śmiała się nawet, że „jest gotowa glosować za budżetem obiema rękami”.

ES [email protected] Fot.: ES 

Projekt budżetu Starego Sącza na 2018 rok
Urząd Miejski w Starym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)