Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
26/03/2020 - 10:40

Stary Sącz: budowa Galerii Pod Piątką wstrzymana. Co z dotacją?

Wykonawca jednej z najważniejszych dla turystycznej przyszłości Starego Sącza inwestycji podjął decyzję o wstrzymaniu prac. Powodem jest oczywiście zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem i nie ma decyzji, kiedy prace zostaną wznowione. Co zatem z harmonogramem i rozliczeniem dotacji unijnej pozyskanej przez gminę na to przedsięwzięcie?

Stary Sącz: budowa Galerii Pod Piątką wstrzymana. Co z terminami i dotacją?

Jak wyjaśnia burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek decyzja o wstrzymaniu inwestycji związana była m.in. z faktem, że z racji charakteru prac musiało tu przebywać jednocześnie, na bardzo ograniczonej powierzchni, bardzo dużo osób. A to w oczywisty sposób nie dawało im gwarancji bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Najważniejsze jest jednak to, że do tej pory prace przebiegały bez żadnych zakłóceń i zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na dziś więc nie można mówić o jakiś szczególnych opóźnieniach. To bardzo istotna kwestia, bo przedsięwzięcie realizowane jest w oparciu o dotacje unijne (chodzi o 5 mln złotych, przy całej wartości opiewającej na 11 mln zł) a w podobnych sytuacjach dotrzymanie terminu zamknięcia i rozliczenia prac jest kluczowa dla przepływu środków.

Stary Sącz: budowa Galerii Pod Piątką wstrzymana. Co z dotacją?

Zobacz też: Stary Sącz i koronawirus: trwa wielka dezynfekcja miejsc publicznych

Burmistrz zaznacza też, że instytucje odpowiedzialne za przyznanie i rozliczenie dotacji, w tym wypadku władze województwa, już sygnalizują samorządom, które korzystają z takiej pomocy otwartość na ewentualne perturbacje związane z terminami realizacji podobnych inwestycji. – Ale oficjalnych decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma – zastrzega Lelek.

Na dziś głównym powodem do niepokoju może być dla Starego Sącza kwestia rozliczenia robót związanych z rozbudową kanalizacji – w 2023 roku całkowicie zamknięta zostanie możliwość pozyskiwania i rozliczania środków na tego typu przedsięwzięcia. – Ale na szczęście na dziś roboty związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej prowadzone są bez przeszkód i posuwają się do przodu zgodnie z przyjętymi na wstępie założeniami – uspokaja szef starosądeckiego samorządu.

ES [email protected] Fot.: FacebookDziękujemy za przesłanie błędu