Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
29/12/2015 - 09:30

Stary Sącz: Kogo interesuje KAWKA?

O tym, czy miasto Stary Sącz otrzyma środki z programu KAWKA wiadomo będzie dopiero po pierwszym kwartale 2016 roku. Wstępne deklaracje złożyło zaledwie około 150 osób, o kilkaset mniej niż spodziewał się samorząd.

Wstępne deklaracje zbierane były od sierpnia do listopada 2015 roku. Zebrana dokumentacja miała dać obraz, o jakiego rzędu kwoty wystąpić może Stary Sącz. Co bardzo ważne, miasto może uczestniczyć w programie dzięki nowelizacji przepisów, które po raz pierwszy dopuszczają do programu miejscowości już powyżej pięciu tysięcy mieszkańców. Jednocześnie z dofinansowania nadal nie mogą skorzystać pozostali mieszkańcy gminy.

Z obostrzeń związanych z ochroną środowiska wynika, że w Starym Sączu do 2015 roku piece powinno wymienić 400 gospodarstw a po rekonesansie, czyli zebraniu wstępnych deklaracji okazało się, że zainteresowanych jest zaledwie ok. 150.

Samorząd nie ma zbyt dużej możliwości by aplikować o środki zakładające wyższe zainteresowanie. Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska finansujące program KAWKA bardzo skrupulatnie rozliczają samorządy z jego realizacji. Nie ma tu miejsca na przeszacowanie projektu pod rygorem cofnięcia dotacji.

Na ostatniej sesji radni jednogłośnie podjęli decyzję o przystąpieniu do KAWKI, ale o tym, czy środki w ogóle zostaną przyznane wiadomo będzie dopiero po pierwszym kwartale 2016 roku.

I tu bardzo ważna informacja dla mieszkańców. Urząd Miejski nie prowadzi obecnie naboru kolejnych wniosków.

Ewa Stachura e.stachura(@)sadeczanin.info

Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)