Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
23/02/2023 - 15:30

Spłacasz kredyty, nie daj się oszukać. Wsparcie uzyskasz wykorzystując kalkulatory UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował narzędzia, które pozwolą szybko wyliczyć wielkość raty kredytu hipotecznego po wzroście oprocentowania oraz zwrotu z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego.

Wiedza finansowa polskich konsumentów jest na tyle niewielka, że np. w kwestii kredytów potrzebujemy wsparcia nawet przy stabilnych warunkach finansowych. Gdy zaś rynek podlega gwałtownym zmianom wskutek rosnących stóp procentowych, każda pomoc i wsparcie jest dodatkowo cenne.

Tym kierował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygotowując dwa kalkulatory ułatwiające podejmowania kluczowych decyzji osobom spłacającym kredyty. Jeden - kredytobiorcom hipotecznym, drugi – rozliczającym się z kredytów konsumenckich.

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego

To narzędzie jest wsparciem dla osób, które chcą wiedzieć jak przy zmianie stóp procentowych RPP zmieniać się będzie wysokość rat kredytów. Kalkulator pozwala obliczyć orientacyjną wysokość rat dla różnych wartości oprocentowania oraz sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty.


Dzięki szybkim wyliczeniom tego kalkulatora można też łatwo ustalić jaką pomoc w spłacie kredytu można będzie uzyskać w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.


Aktualnie, gdy stopy procentowe przez kilka ostatnich miesięcy nie ulegały zmianie, ten kalkulator będzie przydatny zwłaszcza osobom, które skorzystały z ustawowych wakacji kredytowych, mimo że mógłby nie zawieszać spłaty żadnej raty kredytu. Łatwo da się im policzyć czy zyskane w ten sposób środki warto jest przeznaczyć na nadpłatę kredytu.

Wcześniejsza spłata zwykłego kredytu

Kalkulator zwrotu z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego ma ułatwiać spłacającym wcześniej kredyty inne niż hipoteczne odzyskiwanie należnych pieniędzy z tytułu wcześniejszych opłat, prowizji i innych kosztów. Obecnie takie kredyty są oprocentowane w wysokości nawet 20,5 proc., bo na tyle pozwala prawo przy obecnych stopach procentowych. Wcześniejsza spłata kredytu jest więc bardziej opłacalna niż np. trzymanie nadwyżek finansowych na lokacie.

Konsument, który ma uzasadnione podejrzenia, że bank, firma pożyczkowa czy inna instytucja finansowa nieprawidłowo rozliczyła opłaty, w prosty sposób sprawdzi na kalkulatorze orientacyjną kwotę zwrotu. Jeśli różnica będzie znaczna, łatwiej będzie mu złożyć reklamację w celu jak najszybszego odzyskania pieniędzy.

Ten kalkulator kredytowy pomoże po prostu wyliczyć orientacyjną kwotę do zwrotu z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego metodą liniową, a więc bez odsetek, które zazwyczaj kredytodawcy naliczają za cały okres i każą uiszczać z wyprzedzeniem. Przy wcześniejszej spłacie kredytu w takiej sytuacji w ostatecznym rozliczeniu pozostający do spłaty kapitał powinien być pomniejszony o nadpłacone odsetki.

Kredyto- i pożyczkodawcy często chcą wykorzystać niewiedzę dłużników w tej materii, nakazując przy wcześniejszej spłacie reszty kredytu lub pożyczki zapłacić więcej  niż im się należy. (Zbigniew Biskupski) fot.pixabay

Link do kalkulatorów: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/Dziękujemy za przesłanie błędu