Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/04/2021 - 12:10

Śmierć lubi chodzić po pasach nocą. Chcą to zmienić na sądeckich drogach

Policyjne statystyki są przerażające. Prawie co czterdzieści siedem minut dochodzi do wypadku z udziałem pieszego, a co siedem godzin jeden pieszy ginie na polskich drogach. Do tragedii najczęściej dochodzi na przejściach dla pieszych, głównie nocą. Takich dramatów na Sądecczyźnie jest mnóstwo, szczególnie w małych miejscowościach. Czy może to zmienić blisko czterdzieści nowoczesnych przejść przez jezdnie, które obiecuje powiatowy samorząd?

Najgorzej jest jesienią i zimą. To wtedy, kiedy szybko zapada zmrok, dochodzi do dramatów na pasach. - Niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez pieszych w Polsce jest wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym autem – czytamy w serwisie policja.pl.  

Czytaj też Straszny wypadek pod Gorlicami. Dziecko wpadło pod koła samochodu 

Na łamach „Sądeczanina” nieustannie informujemy o takich dramatycznych wypadkach. Wiele tragedii rozgrywa się w małych miejscowościach. Czy mogą to zmienić nowoczesne, oświetlone przejścia dla pieszych, które obiecuje powiatowy samorząd?

- Przywiązujemy ogromną wagę do poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatowych - mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Dlatego właśnie podjęliśmy decyzję o utworzeniu 37 doświetlonych przejść, dzięki którym piesi będą bardziej widoczni na drodze. Nie jest wykluczone, że w przyszłym roku powstaną kolejne. W sumie planujemy budowę 60 takich przejść w ciągu dwóch lat.

Bezpieczne pasy mają się pojawić przede wszystkim w rejonach szkół, kościołów, sklepów, miejsc, w których odbywają się spotkania sportowe.

W ubiegłym roku starosta zwrócił się z wnioskiem o możliwość dofinansowania tego przedsięwzięcia z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 700 tysięcy złotych na budowę 34 przejść, z czego 17 będzie miało system monitoringu wizyjnego.

- Planujemy, aby w każdej gminie pojawiły się dwa do czterech takich bezpiecznych miejsc, w zależności od wielkości gminy i ilości dróg przebiegających przez daną gminę. Lokalizacja została skonsultowana z wójtami i burmistrzami - tłumaczy Kwiatkowski.

Jak informuje starostwo, dodatkowo w trzech miejscach, przy budowie przejść dla pieszych zostaną dobudowane fragmenty chodników. Dotyczy to między innymi budowy przejścia dla pieszych w Żeleźnikowej Wielkiej w gminie Nawojowa, gdzie dodatkowo pojawi się zatoczka autobusowa, w Małej Wsi w gminie Chełmiec, gdzie zostanie wybudowany fragment chodnika i w Łącku, gdzie również powstanie fragment chodnika wraz z oświetleniem. Łącznie te trzy inwestycje będą kosztować ponad 420 tysięcy złotych.([email protected]) Fot. Wojciech Błażusiak







Dziękujemy za przesłanie błędu