Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
26/05/2023 - 11:00

W miesiąc rozeszło się 100 milionów złotych. Ten rządowy program to największy hit

Ledwie ruszył, a już skończyły się pieniądze. Takim hitem okazała się kolejna odsłona rządowego programu „Mój prąd 5.0". W miesiąc rozeszło się 100 milionów złotych. Co z tymi, którym się nie udało? Rząd zdecydował, że pieniędzy dosypie. Pytanie, na jak długo pieniędzy wystarczy?

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0"

Jak ciepłe bułki rozeszło się w ciągu miesiąca sto milionów złotych. Tyle pieniędzy rząd przeznaczył na kolejną, piątą już edycję programu „Mój Prąd”.  Co z tymi, którym się nie udało?  Rząd  zdecydował, że pieniędzy dosypie.   

-  Już w momencie ogłaszania nowej edycji 22 kwietnia, zdawaliśmy sobie sprawę, że będą potrzebne dodatkowe środki, bo tak bardzo jest popularny. Dlatego zaplanowaliśmy dodatkowe dofinansowanie – mówił w rozmowie z Polskim Radiem Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  

Czytaj też Cenowy cud. Samolotowe bilety na dalekie trasy za…35 złotych. Jak to możliwe?  

Jest nowa pula pieniędzy

Nowa pula pieniędzy to 400 milionów złotych. W ocenie Mirowskiego, taka suma pieniędzy może wystarczy do września, bo dziennie wpływa pół tysiąca wniosków  o dofinansowanie paneli słonecznych. Wedle zapewnień Mirowskiego, rząd będzie się starał na pozyskanie nowych pieniędzy na program.

W nowej edycji programu można otrzymać pieniądze nie tylko na panele słoneczne, ale także na indywidualne magazyny ciepła, kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz baterie i magazyny prądu,  które energię mogą potrafią gromadzić.

Czytaj też Dwie emerytury dla wdów i wdowców coraz bliżej. Mogą dostać prawie osiem tysięcy 

Ile można dostać pieniędzy z programu „Mój Prąd 5.0"?

Na indywidualne magazyny energii można otrzymać dofinansowanie do 16 tys. złotych,  na magazyny ciepła do 5 tys. zł  oraz 3 tys. na inteligentne systemy zarządzania energią.

Nowością programu są pompy ciepła i kolektory słoneczne. W przypadku  pomp gruntowych kwota dofinansowania sięga 28 tysięcy,  jeśli jest to pompa cieplna typu powietrze-woda,  można otrzymać 4400 złotych. Kolektor słoneczny do podgrzewania wody jest dofinansowany sumą 3 tysięcy złotych. ([email protected]) fot. pixaby

Dziękujemy za przesłanie błędu