W miesiąc rozeszło się 100 milionów złotych. Ten rządowy program to największy hit
Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0"
Jak ciepłe bułki rozeszło się w ciągu miesiąca sto milionów złotych. Tyle pieniędzy rząd przeznaczył na kolejną, piątą już edycję programu „Mój Prąd”. Co z tymi, którym się nie udało? Rząd zdecydował, że pieniędzy dosypie.
- Już w momencie ogłaszania nowej edycji 22 kwietnia, zdawaliśmy sobie sprawę, że będą potrzebne dodatkowe środki, bo tak bardzo jest popularny. Dlatego zaplanowaliśmy dodatkowe dofinansowanie – mówił w rozmowie z Polskim Radiem Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Czytaj też Cenowy cud. Samolotowe bilety na dalekie trasy za…35 złotych. Jak to możliwe?
Jest nowa pula pieniędzy
Nowa pula pieniędzy to 400 milionów złotych. W ocenie Mirowskiego, taka suma pieniędzy może wystarczy do września, bo dziennie wpływa pół tysiąca wniosków o dofinansowanie paneli słonecznych. Wedle zapewnień Mirowskiego, rząd będzie się starał na pozyskanie nowych pieniędzy na program.
Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska: "Mija miesiąc od uruchomienia naboru w programie #MójPrąd. Zainteresowanie jest tak duże, że dokładamy 400 milionów złotych ze środków krajowych [...]": https://t.co/CbdTiBY0Ww pic.twitter.com/AyrQvfEGRA
— WFOŚiGW w Krakowie: tworzymy dobry klimat (@WFOSiGWKrk) May 22, 2023
W nowej edycji programu można otrzymać pieniądze nie tylko na panele słoneczne, ale także na indywidualne magazyny ciepła, kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz baterie i magazyny prądu, które energię mogą potrafią gromadzić.
Czytaj też Dwie emerytury dla wdów i wdowców coraz bliżej. Mogą dostać prawie osiem tysięcy
Ile można dostać pieniędzy z programu „Mój Prąd 5.0"?
Na indywidualne magazyny energii można otrzymać dofinansowanie do 16 tys. złotych, na magazyny ciepła do 5 tys. zł oraz 3 tys. na inteligentne systemy zarządzania energią.
Nowością programu są pompy ciepła i kolektory słoneczne. W przypadku pomp gruntowych kwota dofinansowania sięga 28 tysięcy, jeśli jest to pompa cieplna typu powietrze-woda, można otrzymać 4400 złotych. Kolektor słoneczny do podgrzewania wody jest dofinansowany sumą 3 tysięcy złotych. ([email protected]) fot. pixaby