Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
12/11/2019 - 13:35

Skażone ujęcie zastąpią wodociągiem. Jest ratunek dla Biczyc Górnych

Jak donoszą nam sami mieszkańcy już od 4 dni trwają prace przy rozbudowie sieci wodociągowej w Biczycach Górnych w gminie Chełmiec. Tym samym rodziny, których ujęcie wody zostało zatrute fekaliami w sierpniu w końcu doczekają się czystej wody w kranach.

Zobacz też: Chełmiec: eko-afera w Biczycach Górnych. Kto doprowadził do katastrofy?

Przypomnijmy. W sierpniu tego roku okazało się, że skażenie wody bakterii kałowymi w prywatnym ujęciu obsługującym kilka rodzin z Biczyc Górnych jest tak wysokie, że nie ma większych szans, by przywrócić je do użytku. Woda nadawała się jedynie do spuszczania w ubikacji. Nie można było się ani w niej myć, ani stosować jej do prania. O spożyciu nie wspominając. Redakcji Sądeczanina udało się zorganizować sześciu rodzinom dostawę wody beczkowozami Sądeckich Wodociągów. Jednak było to rozwiązanie doraźne. Poszkodowani musieli sami przywozić sobie wodę ze sklepów. Pomagali im też sąsiedzi, którzy użyczali im wody z własnych kranów.

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć jaką gehennę przechodzili ludzie odcięci od wody bieżącej. Wśród nich były małe dzieci i kobieta w ciąży. W gospodarstwach były też zwierzęta – gęsi, kury itp. Inna rzecz, że i upraw w przydomowych ogródkach skażoną wodą nie było można podlewać.

Zobacz też: Chełmiec: podtruwani fekaliami? Kto odprowadzał ścieki z szamba w las

Jednocześnie Prokuratura Rejonowa prowadzi śledztwo z artykułu 182 kodeksu karnego, który mówi o znacznym zanieczyszczeniu środowiska i ustala jak do tego doszło. Użytkownicy ujęcia otrzymali w postępowaniu status pokrzywdzonych.

Sytuacja była o tyle kuriozalna, że przez ziemię właściciela skażonego ujęcia przechodzi gminny wodociąg. A przez dłuższy czas na pytanie, kiedy zostanie on wpięty do jego domu Andrzej Pajor słyszał, że gmina ma nawet stosowny projekt, ale nie ma środków na jego realizację.

Przełom nastąpił 11 października. Wtedy samorząd ogłosił przetarg na rozbudowę sieci wodociągowej w Biczycach Górnych, która miała objąć właśnie te gospodarstwa, które dostęp do wody utraciły. Termin realizacji prac, który wyznaczono w ogłoszeniu – 20. 12. 2019. – nie odstraszył wykonawców, bo wpłynęło aż 5 ofert a jedna z nich zmieściła się w kwocie, którą zabezpieczył na inwestycję samorząd. Prace pochłoną 32 tys. 700 zł a z wody z sieci korzystać będzie mogło jeszcze przez świętami Bożego Narodzenia pięć poszkodowanych rodzin. Rodzina Andrzeja Pajora musi na to zaczekać do przyszłego roku.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)