Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
20/02/2024 - 06:55

Skarbówka już zwraca nadpłaty w PIT za 2023 rok, bo podatnicy szybko składają roczne deklaracje

W czwartek 15 lutego Ministerstwo Finansów uruchomiło platformę cyfrową Twój e-PIT umożliwiająca składanie rocznych zeznań podatkowych za 2023 rok. W ciągu trzech pierwszych dób zaakceptowanych w systemie zostało ponad milion PIT-ów, głównie przez osoby spodziewające się zwrotu nadpłaty podatku.

W czwartek 15 lutego Ministerstwo Finansów uruchomiło platformę cyfrową Twój e-PIT umożliwiająca składanie rocznych zeznań podatkowych za 2023 rok. W ciągu trzech pierwszych dób zaakceptowanych w systemie zostało ponad milion PIT-ów, głównie przez osoby spodziewające się zwrotu nadpłaty podatku.

Ministerstwo Finansów podaje, że podatnicy do niedzieli złożyli już ponad 1 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT.

Szybko składają zeznania liczący na zwrot nadpłaty

– Usługa Twój e-PIT cieszy się ogromną popularnością. Mamy już ponad 1 mln złożonych zeznań w systemie. Zachęcam do korzystania z Twój e-PIT a także pozostałych usług, które oferujemy w e-Urzędzie Skarbowym – informuje szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Dzięki usłudze Twój e-PIT podatnicy mogą w prosty i wygodny sposób rozliczyć PIT i szybko otrzymać zwrot podatku. Mają też dostęp do historii swoich e-PITów i do innych e-usług Krajowej Administracji Skarbowej oferowanych przez e-Urząd Skarbowy

W ciągu pierwszych trzech dób podatnicy złożyli ponad milion rocznych deklaracji, z czego zdecydowanie najwięcej było PIT-37 bo aż 919 tysięcy. Inne deklaracje: PIT-28, pIT-38, PIT-36, PIT-36L, PIT-DZ czy oświadczenia PIT-OP, w ilościach zaś ledwie kilkudziesięciu tysięcy, a PIT=36L to raptem 700 rozliczeń.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

W tym roku najpierw logowanie do systemu e-Urząd Skarbowy

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.

Przy okazji akceptowania rocznej deklaracji podatkowej podatnicy są zachęcani do aktywowania usługi e-korespondencji przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

Z e-Urzędu Skarbowego korzysta obecnie ponad 14 mln użytkowników. Dodatkowo ponad 1,5 mln z nich już wyraziło zgodę na e-korespondencję z administracją skarbową.

Przypomnijmy, że w przypadku składania rocznego rozliczenia PIT drogą cyfrową czas oczekiwania na zwrot nadpłaty jest o połowę krótszy niż w przypadku PITów papierowych.

W ubiegłym roku pieniądze z urzędów skarbowych  trafiały na konta podatników już po kilku dniach, należy się spodziewać, że pierwsze zwroty za 2023 r. właśnie są już w drodze do oczekujących na pieniądze po złożeniu rocznego zeznania podatkowego.   ([email protected]) fot. jarmoluk/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu