Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
13/01/2022 - 14:00

To się naprawdę dzieje! W 12 minut można dostać z sądeckiego ZUS 12 tys. złotych

Jest już 500 plus, trzysta plus i bon turystyczny. Teraz rodzice mogą otrzymać kolejne pieniądze, 12 tysięcy. Rząd sypnie groszem w ramach nowego programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Proceduralna machina, którą obsługuje ZUS już ruszyła. Ruszyła też lawina wniosków, jednak nie wszyscy odnajdują się w formalnościach. Gdzie i jak złożyć wniosek? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Gdzie otrzymać pomoc w razie wątpliwości?

Przypomnijmy, że nowe świadczenie będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesiąca życia.  Rodzice zdecydują, czy chcą otrzymywać pieniądze przez rok w wysokości  tysiąca złotych miesięcznie, czy po 500 zł przez dwa lata.

Czytaj też Ulga dla pracujących emerytów. Kiedy nie zapłacisz podatku od wynagrodzenia

Proceduralna machina, którą obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych,  już ruszyła. Ruszyła też lawina wniosków.  Tylko do małopolskich placówek wpłynęło jak dotąd blisko 30 tys. wniosków. Do sądeckiego ZUS już  ponad 7 tysięcy. W całym kraju ich liczba przekroczyła już 300 tysięcy.

 - Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych  ZUS, portal Emp@tia i bankowość elektroniczną – mówi Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego oddziału Zakładu.

Czytaj też PIT 2 w Polskim Ładzie 2022: składać czy nie składać. Kto, kiedy, dlaczego 

Jednak nie wszyscy rodzice odnajdują się w formalnościach. Wyjaśniamy jak to zrobić. Zobacz na następnej stronie.Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu