Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
17/11/2016 - 07:20

Sejm przegłosował obniżenie wieku emerytalnego. Jak głosowali nasi posłowie?

Sejm przyjął projekt ustawy dotyczący obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prezydencki projekt poparło 262 posłów na 430 głosujących. Wśród nich było 33 parlamentarzystów Kukiz`15 i tylko jeden z Platformy Obywatelskiej. Większość posłów PSL wstrzymała się od głosu. Przeciwnych było 117 parlamentarzystów PO i 29 z ugrupowania Nowoczesna.

PiS-owska drużyna z Sądecczyzny  - co oczywiste - w całości głosowała za przyjęciem ustawy. Za była także poseł Elżbieta Borowska z klubu Kukiz’15.  Przeciw był tylko opozycyjnej wobec rządu poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński.

Posłowie głosowali nad prezydenckim projektem, zapowiadanym w kampanii wyborczej  przez Andrzeja Dudę, który obiecał obniżeniu wieku emerytalnego. W myśl ustawy, kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, zaś mężczyźni w wieku 65 lat. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Jest podnoszony stopniowo. Kobiety miały go osiągnąć w 2040 roku, a mężczyźni w 2020.

Przeczytaj też Głodowe emerytury. „Rekordzista” sądeckiego ZUS dostaje… 6 złotych!

Przywracamy sprawiedliwość społeczną polskim obywatelom - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Sejmie. Podkreśliła, że rząd chce budować nową, nowoczesną gospodarkę i chce, żeby w Polsce rodziły się dzieci.

Przeczytaj też Listy z ZUS rozesłane. Bolesna prawda o emeryturach. Jak żyć?

- Dotrzymaliśmy słowa, dotrzymał słowa prezydent Andrzej Duda, dotrzymał słowa PiS i rząd. Przywracamy sprawiedliwość społeczną polskim obywatelom - powiedziała szefowa rządu w środę przed sejmowym głosowaniem nad prezydenckim projektem ustawy, który przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm, trafi ona do Senatu o potem do podpisu prezydenta. Zmiany mają wejść w życie od 1 października 2017 roku.

(ami), fot sejm.gov.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu