Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 listopada. Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała
15/06/2019 - 10:50

Sądeckie Wodociągi ratują mieszkańców gminy Chełmiec. Ich gmina nie da im wody

Już wiadomo, że informacje, które przekazywali sobie z ust do ust mieszkańcy Wielopola, Wielogłów, Dąbrowy, Klimkówki i Ubiadu się potwierdziły – Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przyznał oficjalnie – ta część chełmieckiej sieci została podłączona do Sądeckich Wodociągów, czyli spółki Nowego Sącza. Tyle, że na wiele się to nie zdało. Co dalej?

Zobacz też: Wójt, prezydent i Sądeczanka na dywanik do ministra i Jarosława Kaczyńskiego

Na stronie chelmiec.pl pojawił się komunikat, że mimo przełączenia sieci wodociągowej w tej okolicy na pobór wody z Sądeckich Wodociągów nie udało się uzupełnić chełmieckiego zbiornika na Ubiadzie. Ten z kolei – wiemy to od sołtysa Krzysztofa Kornaszewskiego – napełniany był wodą z ujęcia w Krasnym Potockim.

Tu z kolei, gdy wody ubywało, to zaczynało jej brakować w kranach dla tych miejscowych, którzy mają nieruchomości na wysokości samego zbiornika. Pod małym ciśnieniem mieli ją jedynie ci, którzy mieszkają poniżej.

Jednocześnie Kornaszewski osobiście wybrał się na ujęcie, porobił zdjęcia na których widać, że instalacja pozostawia wiele do życzenia, co może skutkować zanieczyszczeniem wody i z miejsca zaalarmował najpierw sądecki a potem już wojewódzki oddział sanepidu.

Zobacz też: Chełmiec: znów nie ma wody! To skandal, jak nas traktuje gmina!

- Ja też dostałem wodę pitną dla mieszkańców w pięciolitrowych butelkach na głowę. Ale ja jej nie racjonowałem, tylko wydawałem tyle, ile ktoś chciał wziąć, nawet po kilka butelek. Przy tych upałach nie wyobrażam sobie, żeby to zrobić inaczej – zaznacza Kornaszewski.

Ale co teraz? ZGKiM opublikował harmonogram dostawy wody do miejsc, gdzie ich brakuje. Okazało się jednocześnie, że tak, jak tego spodziewali się sami mieszkańcy, zapewnienia, że woda w Wielopolu, Wielogłowach, Ubiadze, Klimkówce i Dąbrowie popłynie już normalnie w piątek wieczorem, okazały się być bez pokrycia.

Wody nie będzie przez cały weekend. Zrezygnowano też z dostaw wody butelkowanej – będą podstawione beczkowozy. Przy czym trzeba być czujnym, bo będą stały w jednym miejscu tylko przez godzinę. W harmonogramie ujęte są również sołectwa, o których do tej pory nie było mowy, czyli Januszowa i Naściszowa.

SOBOTA, NIEDZIELA 15.06 ORAZ 16.06
WIELOGŁOWY  - W GODZ. 7.00 – 8.00 – ŚMIERCIAKÓWKA
WIELOPOLE  - W GODZ. 8.15 – 9.15 – OBOK DOMU WIELOPOLE 24
KLIMKÓWKA – W GODZ. 9.30 – 10.30 – PLAC ZABAW KLIMKÓWKA
NAŚCISZOWA – W GODZ. 10.45 – 11.45 – OBOK SOŁTYSA NA ZAJEŹDZIE
JANUSZOWA – W GODZ. 12.00 – 13.00 – OBOK KAPLICY
WIELOGŁOWY  - W GODZ.  14.00 – 15.00 – ŚMIERCIAKÓWKA
WIELOPOLE WIEŚ - W GODZ. 15.15 – 16.15 – OBOK P. KLIMKÓW
KLIMKÓWKA – W GODZ. 16.30 – 17.30 – PLAC ZABAW KLIMKÓWKA
NAŚCISZOWA – W GODZ. 18.00 – 19.00 – OBOK SOŁTYSA NA ZAJEŹDZIE
JANUSZOWA – W GODZ. 19.15 – 20.15 – OBOK KAPLICY

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu