Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
12/11/2013 - 23:30

Sądecka Dolina Krzemowa: pierwsi najemcy się wycofali

Sądecki Urząd Pracy poszukuje 16 programistów do pracy w Miasteczku Multimedialnym MMC Brainville. Tymczasem, jak ustalił portal sadeczanin.info, pierwsi najemcy, których dwa lata temu pozyskano, zrezygnowali ze współpracy. Powód: na pewno opóźnienia w budowie siedziby sądeckiej Doliny Krzemowej. Niewykluczone też, że przedsiębiorców odstrasza konflikt właścicielski w spółce zarządzającej obiektem.
Przypomnijmy: założona w 2007 r. w Nowym Sączu spółka Miasteczko Multimedialne jest koordynatorem finansowanego z unijnych dotacji i budżetu państwa projektu, który w założeniu ma promować i pomagać w rozwoju firmom bazującym na nowych technologiach. Miasteczko Multimedialne zarządza też budowanym z problemami i właśnie dokańczanym (zbankrutował pierwszy główny wykonawca) Parkiem Technologicznym MMC Brainville. Unijna dotacja, który trafiła do Nowego Sącza to kwota ponad 100 mln zł.

W mieście trwa obecnie dyskusja, czy imponujący gmach i jego pomieszczenia będą puste, czy może jednak uda się pozyskać najemców, tak, by inwestycja przyniosła spodziewany efekt. Obawy te to także jeden z powodów konfliktu wspólników Miasteczka Multimedialnego co do różnicy w wizji zagospodarowania ogromnej powierzchni (12000 m. kw.).
Obawy, co do sukcesu inwestycji ma między innymi poseł PO Andrzej Czerwiński, czytaj: Sądecka Dolina Krzemowa: Co my będziemy z tego mieć?

Przedstawiciele spółki zapewniają, jednak, że większość powierzchni już znalazła najemców, a inwestycja wkracza na właściwe tory. Dowodem na to ma być także fakt, że Sądecki Urząd Pracy rozpoczął właśnie poszukiwania 16 programistów PHP do pracy w firmach zainteresowanych działalnością w sądeckiej „Dolnie Krzemowej”. Pierwsze spotkanie z pracodawcami odbędą się już w najbliższy wtorek, 12 listopada. Pierwsza oferta wpłynęła od firmy Media Ambassador z Wrocławia (firma specjalizująca się  w implementacji rozbudowanych projektów e-commerce – np. Answear.com). Firma oferuje co najmniej 6 miejsc pracy dla programistów PHP. Wymagane jest wykształcenie wyższe (programista aplikacji), minimum 1 rok doświadczenia zawodowego w programowaniu i projektowaniu aplikacji internetowych i desktopowych, znajomość technologii PHP oraz popularnych framework’ów .
Wymagana jest także bardzo dobra znajomość relacyjnych baz danych (MySQL/Microsoft SQL/ PostgreSQL), dobra znajomość technologii XML, DOM i notacji UML, OOP, w tym także wzorców projektowych. W zakresie wymagań znajduje się także znajomość zagadnień związanych z testami jednostkowymi i znajomość języka angielskiego. Rozpoczęcie pracy planowane jest na przełom 2013 i 2014.
- „Szczegółowe wymagania i warunki zatrudnienia zostaną przedstawione na spotkaniu z pracodawcą, które odbędzie się we wtorek 12 listopada w siedzibie Sądeckiego Urzędu Pracy przy ul. Węgierskiej 146 w Nowym Sączu w sali nr 6 (parter). Początek spotkania – godz. 12.00. Na rozmowę kwalifikacyjną należy wziąć ze sobą wziąć dokumenty aplikacyjne. CV można także wysyłać bezpośrednio do pracodawcy na adres: [email protected].” – informuje Sądecki Urząd Pracy.
Druga oferta wpłynęła z Katowic. Firma oferuje 10 miejsc pracy dla programistów. Podobnie jak w poprzedniej ofercie wymagane jest wykształcenie wyższe (programista aplikacji), znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym, doświadczenie w projektowaniu rozwiązań informatycznych oraz obiektowym programowaniu aplikacji w PHP5. Wymagana jest także dobra znajomość Zend Framework, doświadczenie z bazami danych MySQL, znajomość wzorców projektowych i architektonicznych. Firma oferuje umowę na czas nieokreślony i wynagrodzenie w kwocie 4 000 złotych miesięcznie. Rozpoczęcie pracy : 1 stycznia 2014 r.
„ - Spotkanie z pracodawcą odbędzie się 21 listopada (czwartek) o godz. 11.00 w sali nr 6 w siedzibie Sądeckiego Urzędu Pracy. Osoby zainteresowane ubieganiem się o zatrudnienie proszone są o zabranie ze sobą dokumentów aplikacyjnych. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach prosimy o wcześniejszy kontakt z Sądeckim Urzędem Pracy pod numerem telefonu 18 442 94 83, wewn. 304 lub 15. Szczegółowe oferty znajdują się na stronie internetowej www.sup.nowysacz.pl/oferty_pracy oraz www.psz.praca.gov.pl. "– czytamy w komunikacie SUP rozesłanych do lokalnych mediów.

- Proces wynajmu powierzchni jest już zaawansowany. Działania sprzedażowe wpierane są przez kampanię marketingową, która obejmuje całą Małopolskę i Podkarpacie. Prawie 1/3 powierzchni biurowej jest już wynajęta. Wśród firm, które we wrześniu 2012 r. rozpoczną swoją działalność na terenie MMC Brainville, są przedstawiciele zarówno dużych i działających od lat na rynku przedsiębiorstw, jak również młodych i innowacyjnych startupów. Wszystkich łączy to samo, są pasjonatami nowych technologii i tworzą projekty z dziedziny szeroko pojętego IT – zapewniał  w 2011 roku Krzysztof Wnęk, ówczesny prezes MMC Brainville, gdy prezentował  pierwszych najemców:  sądecka firma Fritz Group oraz Yabess Group, czyli innowacyjny startup, którego właściciele byli zaocznymi studentami Wydziału Informatyki WSB-NLU. Cena dla potencjalnych wynosiła wtedy ok. 40 zł za m. kw.
Jak ustaliliśmy, firma znanego sądeckiego biznesmena Ryszarda Fryca, już na liście najemców się nie znajduje. Wszystko dlatego, że proces budowy obiektu opóźniał się. Z naszych informacji, jeszcze nie potwierdzonych oficjalnie przez spółkę (czekamy na odpowiedź) wynika, że były wśród umów z najemcami i takie, które zawierały klauzulę, że jeżeli obiekt nie zostanie oddany do użytku do końca marca 2013 r., to umowa automatycznie wygasa.  Kto chciał, mógł zatem skorzystać z tej klauzuli, bo obiekt nadal ( jesień 2013r.) jest w fazie, choć końcowej, to jednak budowy, a przedsiębiorcy mieli nadzieję, że wprowadzą się do niego, jak wcześniej zapowiadano, we wrześniu 2012 roku.
Niewykluczone, że te firmy powrócą do Miasteczka, gdy inwestycja zostanie ukończona, a spór właścicielski między udziałowcami: WSB- NLU a Ryszardem Górskim i Erbetem zostanie zażegnany. Jak zapewnia spółka, proces wynajmu można nazwać sukcesem. W budynku mają się znaleźć studia filmowe, potężne serwery i laboratoria do tworzenia animacji w trójwymiarze. 
Latem tego roku poinformowano o podpisaniu umów z nowymi najemcami. - W parku powstają obecnie specjalistyczne laboratoria a sztab informatyków dobiera jak najlepsze wyposażenie komputerowe i jego oprogramowanie. W tych laboratoriach będzie można przygotowywać animacje i efekty specjalne w trójwymiarze. Wyposażenie będzie przystosowane do wykonywania obliczeń i tworzenia takich właśnie zaawansowanych animacji i efektów specjalnych. Oprócz tego umieścimy tam laboratorium postprodukcji, które przeznaczone jest do obróbki materiału filmowego na najwyższej klasy oprogramowaniu. Będzie też laboratorium wirtualnej rzeczywistości i zespół serwerów o wysokiej mocy obliczeniowej, a także studia: dźwiękowe i telewizyjne – wyliczała Małgorzata Szostkiewicz, prezes zarządu Miasteczka Multimedialnego.
W marcu 2014 Miasteczko ma być już w pełni wyposażone w sprzęt i meble.  - Projekt jest wielowymiarowy. Z jednej strony jest tam Inkubator przedsiębiorczości i jest projekt 3.1, w którym mamy już wyinkubowanych kilka spółek. Napisaliśmy wniosek o kolejne takie projekty. Z drugiej strony w Miasteczku znajda się regularne firmy, które będą prowadzić tam działalność – mówi rektor, któremu marzy się również coś na miarę Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie m.in. młodzież mogłaby zobaczyć jak nauka może wiązać się z biznesem – zapewniał nas niedawno dr Wiktor Patena, rektor WSB-NLU., która ma większościowy pakiet udziałów w spółce.

Bogumił Storch
Fot: autora
 






Dziękujemy za przesłanie błędu