Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
04/03/2019 - 07:00

Sądeccy milionerzy. Sensacja na liście najbogatszych miesięcznika „Forbes”

Miasto milionerów. Taka etykieta została przyklejona Nowemu Sączowi głównie za sprawą kilku gigantów sadeckiej przedsiębiorczości, którym co roku zaglądają do portfeli twórcy list najbogatszych Polaków. Najnowsze zestawienie przygotował miesięcznik „Forbes”. Jakie są najnowsze wieści? To prawdziwa sensacja. Mamy na liście nowego milionera z Nowego Sącza!

Czy sądeccy milionerzy są coraz biedniejsi czy też ich konkurenci z listy najbogatszych miesięcznika „Forbes” mają coraz więcej pieniędzy. Skąd takie wątpliwości? Bo  na liście jest ich tylko dwóch.  Po dwóch latach przerwy  do zestawienia wrócił  Fakro Ryszard Florek, który zajmuje 27. lokatę z majątkiem szacowanym na  1,2  miliard złotych. Zaliczył spadek o dwa oczka w dół. Poprzednio zajmował 25 lokatę z majątkiem 1,1 mld złotych.

Prawdziwą sensacją jest pojawienie się na liście stu najbogatszych Polaków Andrzeja Wiśniowskiego, który zadebiutował z 72. miejsca. Jego  majątkiem został oszacowany 681 mln złotych.

Sądeckim akcentem na liście miesięcznika "Forbes" jest właściciel sądeckiej spółki Newag, Zbigniew Jakubas, który  z majątkiem 1,4 mld złotych, spadł w zestawieniu do dwudziestego drugiego miejsca. Rok temu z sumą 1,5 mld złotych lokowała się na osiemnastej pozycji.

Czytaj też Mamy w Nowym Sączu trzy milionerki z listy najbogatszych Polek

Przez dekadę na liście 100 najbogatszych Polaków zaszły spore zmiany – czytamy w komentarzu do najnowszej listy stu najbogatszych. Połowa dawnych miliarderów spadła do drugiej ligi, a ich miejsca zajęli nowi. W 2019 roku jest ich dwa razy więcej niż 11 lat temu!

W tegorocznym zestawieniu na czoło wysunął się Michał Sołowow biznesmen z Kielc,  który zyskał sobie miano najbogatszego wśród sportowców i najbardziej usportowionego wśród najbogatszych. To znany kierowca rajdowy odnoszący sukcesy w kraju i za granicą oraz inwestor angażujący się w różne branże. W jego portfelu inwestycyjnym znajdują się takie spółki jak Synthos, Barlinek czy Rovese. Z majątkiem szacowanym na 13,3 mld zdetronizował dotychczasowych liderów listy, rodzeństwo Sebastiana i Dominikę Kulczyków, którzy zajmują teraz trzecia lokatę.  Drugie miejsce, podobnie jak rok, zajmuje Zygmunt Solorz.

Czytaj też Jaki mają majątek dzieci sądeckich milionerów

Czy pozostali sądeccy milionerzy są „za biedni”, żeby pojawić się w „Forbes”. Przypomnijmy, że ostanie dane o majątkach pozostałych lokalnych krezusów pochodzą z czerwca ubiegłego roku, kiedy swój ranking opublikował tygodnik „Wprost”  Poza Ryszardem Florkiem znaleźli się na niej  Konrad Pazgan i jego siostra Magdalena Pazgan-Wacławek Każde z rodzeństwa może się pochwalić majątkiem wartym 450 mln złotych. Młodzi Pazganowie zajęli 79. pozycję na liście.  Rok wcześniej ich ojciec z majątkiem 900 mln zajmował 41 pozycję w zestawieniu.

Spadek na liście o kilka oczek zaliczył Roman Kluska. Był 91 na liście, teraz jest 98.  Kiedyś właściciel firmy Optimus, obecnie producent owczego sera, może się pochwalić majątkiem  wartym 340 mln złotych. Ta kwota nie zmienia się od pięciu lat.

Na ostatniej liście „Wprost” po raz pierwszy wśród setki najbogatszych Polaków zabrakło braci Mariana i Józefa Koralów. Właściciele lodowego imperium  rok wcześniej zajmowali w rankingu 67. miejsce z majątkiem 579 mln złotych.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI