Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
03/10/2022 - 10:00

Są pieniądze dla rodziców z dziećmi. Ważna zmiana w ustawowym terminie

Wakacje się skończyły, ale ciągle nie brak tych, którzy jeszcze nie wykorzystali bonów turystycznych. Pierwotnie termin na skorzystanie z tego jednorazowego zastrzyka pieniędzy na każde dziecko był wydłużony do końca września. Ostatecznie zmieniono ustawowe zapisy. Można to zrobić do wiosny przyszłego roku.

Rodzice i opiekunowie mają więcej czasu na wykorzystanie bonu turystycznego. Jego ważność została przedłużona do końca marca  przyszłego roku. W Małopolsce z 397,5 tys. bonów, aktywowano dotychczas ponad 349 tys.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce. - W województwie małopolskim jest 5,6 tys. podmiotów turystycznych. Do tej pory odebrały one 1,1 mln płatności, w łącznej wysokości blisko 611 mln złotych – informuje  Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego oddziału ZUS.-  To pierwszy wynik w kraju, przed województwami: pomorskim (515,1 mln zł) i zachodniopomorskim (450,7 mln zł).

Przeszło 31 tys. firm i instytucji z branży turystycznej w całej Polsce obsługuje bon. W skali kraju uprawnieni rodzice i opiekunowie bonami zapłacili na łączną kwotę przeszło 2,8 mld zł.

Rodzice mogą aktywować bon turystyczny po zalogowaniu się do swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych.  Otrzymują kod, który należy podać podczas płacenia na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany sms-em.

Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przypomnijmy, że bon turystyczny to równowartość 500 złotych. W przypadku dwójki dzieci, wartość bonu to 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, bon wynosi 1000 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im  500 plus. ([email protected]) fot. BSDziękujemy za przesłanie błędu