Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
01/02/2016 - 10:15

Sądecczyzna zarobi na sieci dróg rowerowych EuroVelo?

Do 2023 roku powinna zostać zakończona budowa dróg rowerowych – EuroVelo 11 i VeloDunajec. Na obie trasy w Małpolskim Planien Inwestycyjnym zaplanowano środki w wysokości 74,5 mln zł - poinformował Leszek Zegzda z zarządu województwa. Część tras będzie przebiegać przez Sądecczyznę. Czy to szansa na turystyczny rozwój regionu?

Inwestowanie w ścieżki rowerowe to dla atrakcyjnych pod względem krajobrazowym regionów szansa na rozwój turystyki i gospodarki regionu. Tego typu przedsięwzięcia przyciągają inwestorów, którzy chcą zarobić na związanych  z infrastrukturą przedsięwzięciach, tworząc jednocześnie miejsca pracy. Mówił o tym Leszek Zegzda z zarządu województwa przedstawiając założenia Małopolskiego Planu Inwestycyjnego, zawierającego  najważniejsze, wieloletnie przedsięwzięcia samorządu wojewódzkiego.

Odpowiedzialny za regionalne inwestycje Zegzda zapowiedział, że do2023 roku powinna zostać zakończona budowa dróg rowerowych – EuroVelo 11 i VeloDunajec. Inwestycja ma kosztować 74,5 mln zł.

- Dzięki tym, a także pozostałym odcinkom z sieci EuroVelo, turyści podróżujący na rowerach będą mogli się szybko i bezpiecznie poruszać, docierając do wszystkich atrakcji i zabytków na wytyczonej trasie - przekonuje Zegzda.

Pierwszy etap realizacji inwestycji zakłada budowę trasy rowerowej o długości ok. 110,5 km, której początek  jest umiejscowiony w Nowym Sączu, koniec za Proszowicami, na granicy z województwem świętokrzyskim. Obejmuje swoim zasięgiem powiat nowosądecki i graniczy z limanowskim. Koszt inwestycji to 15 mln złotych. Drugi etap,  o długości około 45 km, będzie przebiegać doliną Popradu, na odcinku Muszyna – Nowy Sącz, w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej w partnerstwie polsko – słowackim. Koszt oszacowano na 16,5 mln. Jest jeszcze odcinek VeloDunajec o długości ok. 142 km,  od Zakopanego do skrzyżowania z Wiślaną Trasą Rowerową. Koszt 43 000 000. To ścieżka obejmująca swoim zasięgiem powiat tatrzański, nowotarski, nowosądecki i  tarnowski.

Przypomnijmy, że EuroVelo 11 to szlak rowerowy o długości około 6000 km przebiegający przez Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbia, Macedonię i Grecję. Na terenie naszego kraju przebiega przez Małopolskę - gdzie styka się ze Słowacją - i dalej przez województwa: świętokrzyskie, mazowieckie i podlaskie - gdzie biegnie wzdłuż Litwy. Z kolei VeloDunajec biegnie doliną Dunajca i mierzy ponad 250 km.

O inwestycji rozmawiali już przedstawiciele władz województw małopolskiego i świętokrzyskiego oraz zainteresowanych gmin, przez teren których przebiegać będzie nowa trasa. Już wiadomo, że zostanie w tej sprawie podpisane porozumienie, które zakłada, że inwestycja miałaby powstać do 2018 roku i zostać włączona w sieć Euro-Velo11. Między innymi temu przedsięwzięciu było poświęcone spotkanie marszałka Jacka Krupy z Hanną Katariiną Lehtinen, ambasador Finlandii, która była gościem samorządu wojewódzkiego.

(mika)

fot. sxc.huDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)