Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
29/03/2023 - 14:55

Rząd ogłasza koniec użytkowania wieczystego. Firmy będą mogły przejąć na własność grunty, z których aktualnie korzystają

Dobra wiadomość między innymi dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, ale nie tylko. W sumie ok. 450 tys. podmiotów zyska prawo do przejęcia na nieograniczoną własność gruntów, którymi teraz dysponują wyłącznie na zasadzie użytkowania wieczystego.

To drugi etap likwidacji użytkowania wieczystego w Polsce. Wcześniej możliwość wykupienia na własność – i to na preferencyjnych zasadach – gruntów znajdujących się pod budynkami otrzymali właściciele mieszkań w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Miało to miejsce w 2019 roku. Teraz rząd chce w ten sposób rozwiązać definitywnie tytuł prawny do działek, które nadal należą do Skarbu Państwa, a oddane są firmom na zasadzie użytkowania wieczystego

Użytkowane grunty przejdą na własność

Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, który w środę 29 marca zaakceptowała Rada Ministrów, decydują o skierowaniu go do prac sejmowych.


– Ustawa jest kolejnym etapem eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa. W ten sposób umożliwimy przedsiębiorcom, ale też osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym – powiedział Waldemar Buda minister rozwoju.

Zgodnie z projektem ustawy użytkownicy będą mogli wykupić użytkowane grunty na jasnych zasadach, które pozwolą przedsiębiorcom na rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis.


 Co ważne przedsiębiorstwa dzięki nowym przepisom nie będą co roku obciążane opłatami za użytkowanie wieczyste. Zniknie też po ich stronie ryzyko niepewności związane z terminowym charakterem prawa do władania działką o statusie prawnym użytkowania wieczystego.

Kto skorzysta na uwłaszczeniu 2023

Zgodnie z projektem nowy model odpłatności za grunt będzie dotyczył: przedsiębiorców prowadzących duże firmy jak i działających jako jednoosobowa działalność gospodarcza.
Także nie prowadzących działalności gospodarczej osób fizycznych np. właścicieli garaży.


Ponadto spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, np. w zakresie infrastruktury osiedlowej (parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw), pawilonów handlowych itp.


 
Jednak uwłaszczenie tym razem nie nastąpi z mocy prawa, jak to miało miejsce w 2019 r. przy przekształceniu gruntów mieszkaniowych, ale na wniosek użytkownika wieczystego. Nie będzie więc obowiązku wykupu na własność. ([email protected]) fot.pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu