Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
20/11/2019 - 14:25

Rytro wpuszcza gaz w Dolinę Popradu. To przełomowa chwila

Po intensywnych przygotowaniach rozpoczęła się gazyfikacja Rytra. Jako pierwszy skorzysta z gazu Hotel Perła Południa a potem kolejni przedsiębiorcy z gminy.

Na działce, którą udało się gminie pozyskać od prywatnego właściciela Polska Spółka Gazownicza już przygotowuje fundament pod regazyfikator na gaz skroplony, bo w tej postaci to ekologiczne paliwo będzie rozprowadzane po gminie. Hotel Perła Południa korzysta w tej chwili z ogrzewania olejowego a olej jest najdroższym paliwem na rynku. Jak podkreśla z satysfakcją wójt Jan Kotarba według szacunków przy przejściu na gaz Perła Południa oszczędzi na ogrzewaniu nawet 200 tysięcy złotych w skali roku.

Zobacz też: Rytro: gmina przejmuje grunty na drogę w Obłazach Ryterskich

Prace są bardzo zaawansowane, ale przy wystąpieniu jakiś trudności czy opóźnień spółka, która gazyfikuje gminę jest przygotowana na to, by podłączyć hotel do zbiornika mobilnego, żeby placówka korzystała z gazu już tej zimy. Potem do systemu będą podłączani kolejni odbiorcy. Udział przedsiębiorców jest tu bardzo istotny, bo gwarantują oni opłacalny z punktu widzenia PSG pobór gazu przez cały rok. Taki, jakiego zagwarantować nie mogą mieszkańcy, którzy przez kilka miesięcy wykorzystywać będą to paliwo np. tylko w kuchenkach gazowych.

Przedsięwzięcie śmiało można nazwać przełomowym – czynione wcześniej starania o gazyfikację Doliny Popradu żyjącej przede wszystkim z turystyki i walorów przyrodniczych kończyły się fiaskiem. Rytro właśnie przełamuje ten impas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)