Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
21/11/2019 - 16:00

Rytro i Podegrodzie: dla śmieciarzy i palaczy śmieci nie będzie litości!

Gmina Rytro żyje przede wszystkim z turystyki i walorów przyrodniczych. Oczywistym jest za to, że kwestie związane z ochroną środowiska są dla jej władz priorytetem. I tak też powinni je traktować mieszkańcy. Do tego uruchomiono tu system: ekointerwencja. Ale na tym nie koniec działań. I to nie tylko w Rytrze.

Zobacz też: Rytro wpuszcza gaz w Dolinę Popradu. To przełomowa chwila

Gmina Rytro umieściła na swoim portalu formularz, za pomocą którego mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie przejawy naruszenia prawa jeśli chodzi o spalanie odpadów. Wystarczy wejść na stronę https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/

Tu należy podać datę i miejsce zdarzenia np. wskazać, gdzie spalano śmieci w piecu lub w innym miejscu. Można załączyć zdjęcia. Należy też podać swoje imię i nazwisko a wszystkie dane trafiają bezpośrednio na serwer prowadzony w ramach akcji zorganizowanej przez władze Małopolski – Małopolska w Zdrowej Atmosferze. Tu też można zgłaszać przypadki sprzedaży złej jakości węgla. Co dalej? Informacja jest przekazywana do właściwych instytucji upoważnionych do przeprowadzenia kontroli.

W przypadku Rytra to bardzo istotne, bo w gminie nie ma Straży Gminnej. Jednocześnie wójt Jan Kotarba podkreśla, że do tej pory bezpośrednio do Urzędu Gminy nie trafiły żadne tego typu skargi. Czy to oznacza, że nikt tu nie spala śmieci? To bardzo prawdopodobne, bo z informacji, jaką wójt zyskał ostatnio o firmy, która wywozi stąd odpady wskaźnik śmieci sortowanych jest tu wyjątkowo wysoki a co najważniejsze segregacja prowadzona jest tu wręcz wzorcowo. Jest też mniej optymistyczna wersja – nikt nie składa skarg, bo panuje przekonanie, że i tak nikt nie podejmie interwencji. Wójt Jan Kotarba woli zakładać, że ludzie po prostu nawzajem się nie trują.

Ale nie oznacza to, że gminy bez swoich strażników nie mogą skuteczne podejmować akcji ekologicznych. Doskonałym przykładem jest gmina Podegrodzie. Tu kontrole palenisk przeprowadzane są cyklicznie a adresy wybierane losowo w każdym sołectw. Prowadzą je dwie urzędniczki z gminnego zajmującego się ochroną środowiska, którym asystuje policjant. Jakim cudem? – Gmina Podegrodzie dołożyła się do organizacji dodatkowych patroli na swoim terenie i wykorzystujemy policjantów między innymi do prowadzenia kontroli – tłumaczy wójt Podegrodzia Stanisław Banach.

Asysta policjanta sprawia, że mieszkańcy poważniej traktują całe przedsięwzięcie i skończyły się nieprzyjemne sytuacji, gdy urzędniczy były odprawiane – nie zawsze w miłych okolicznościach – spod drzwi. Dodatkowo wieść o randze kontroli rozchodzi się między sąsiadami a gmina może śmiało mówić o skutecznej prewencji. – Chcemy by akcja miała przede wszystkim wymiar edukacyjny i jeśli napotykamy jakieś nieprawidłowości mieszkańcy są najpierw upominamy – mówi Banach.

Zobacz też: Rytro: tylko minister może wybudować drogę do tego miejsca? Gmina się poddaje?

Jest jednak dziedzina, w której obie gminy nie zamierzają być tak pobłażliwe. Chodzi o wywożenie odpadów wielkogabarytowych. W Podegrodziu już podczas zbiórki wiosennej zebrano 130 ton takich śmieci, o 40 więcej niż zakładano w całym 2019 roku. Teraz mieszkańcy muszą „graty” odstawiać sami do GPSZOK. W Rytrze jest podobnie. Tu też – pierwsza zbiórka i całoroczny limit przekroczony. I w tym wypadku śmieci wielogabarytowe – meble, opony, sprzęt RTV i AGD należy odstawiać do punktu, który działa przy Oczyszczalni Ścieków.

- Punkt działa codziennie w godzinach od 9 do 11, ale udostępniony jest też numer telefonu, pod którym można umówić się na inną godzinę – podkreśla Jan Kotarba. Nie będzie zatem usprawiedliwienia dla działań, których skutki gmina uwieczniła niedawno na zdjęciu załączonym do publikacji.

Kolejna ważna wiadomość jest taka, że usprawniono też sposób odbioru śmieci codziennych. W Obłazach Ryterskich zamiast wozaka – tak, tak wozu zaprzężonego w konia – śmieci odbierane są pojazdem terenowym. Dodatkowo gmina rozważa zakup pojazdu typu melex, którym służby komunalne mogłyby zbierać śmieci z pojemników przy szlakach turystycznych, czyli z miejsc naprawdę trudno dostępnych przy użyciu standardowego transportu.

ES [email protected] Fot.: UG w Rytrze







Dziękujemy za przesłanie błędu