Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
05/10/2017 - 08:25

Rytro chce za 100 tysięcy nauczać kultury i tradycji regionu

Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zgłoszono aż 160 zadań. Głosowanie trwa od 25 września do 13 października. Swój projekt ma również Gmina Rytro starająca się o 100 tysięcy złotych na Szkołę Nadpopradzkiej Tradycji i Kultury.

- Mieszkańcy po raz kolejny pokazali, że drzemią w nich niewyczerpane pokłady kreatywności. Wiele ze zgłoszonych pomysłów to zupełnie nowe inicjatywy, które z pewnością wzbogacą ofertę kulturalną czy sportową różnych zakątków naszego regionu. Są też propozycje, które świadczą o pilnych potrzebach i inwestycjach danej społeczności. Małopolanie mają więc w czym wybierać, więc warto zagłosować! Tym bardziej, że w tym roku zdecydowaliśmy się powiększyć pulę pieniędzy przeznaczonych na finansowanie zadań z B.O. Małopolska. Teraz to aż 8 mln zł – zachęca Grzegorz Lipiec, który w zarządzie Województwa Małopolskiego zajmuje się między Innymi kwestią Budżetu Obywatelskiego.

Zobacz: Zagrali dla Tomka i zebrali 18 tysięcy na rehabilitację!

Dlaczego akurat taki pomysł zrodził się w głowach tamtejszych mieszkańców?

- Dolina Popradu położona jest w centrum Beskidu Sądeckiego. Posiada bogate tradycje kulturowe. Na obszarze tym zamieszkują potomkowie górali nadpopradzkich, zwanych Czarnymi Góralami, wyjątkowej grupy etnicznej. Pomimo tego przeprowadzone analizy wykazały potrzebę wzbogacenia oferty kulturalnej, szczególnie dla najmłodszego pokolenia. Mimo poważnej spuścizny kulturowej brakuje zajęć ukierunkowanych na rozwój kompetencji kulturalnych, brakuje inicjatyw i działań w oparciu o które można budować tradycję młodych ludzi. Przyczyną jest niska świadomość i wrażliwość społeczna - dowiadujemy się od pomysłodawców projektu w Urzędzie Gminie Rytro.

Gdyby udało się pozyskać środki, wiadomo już jak planuje się zaszczepić w młodzieży zainteresowanie regionem.

Zobacz: Mieszkańcy ulicy Zyndrama walczą z Tauronem. Do boju wysłali Michała Kądziołkę

- Organizacja Szkoły Nadpopradzkiej Tradycji i Kultury prezentować będzie pozostałemu spektrum mieszkańców dorobek dziedzictwa kulturowego. Celem realizacji zadania jest stworzenie warunków do rozwijania zainteresowań w szczególności poprzez kształcenie i rozwijanie kompetencji, ożywienie i przybliżenie młodemu pokoleniu etnograficznego dziedzictwa przodków, podniesienie wrażliwości i świadomości w obszarze dziedzictwa kulturowego. Szkoła będzie obejmowała naukę gry na instrumentach tradycyjnych dla tej grupy etnicznej, jakimi są skrzypce, basy, dudy, jak również warsztaty etnograficzne oraz wydanie materiałów promocyjnych - doprecyzowali nam inicjatorzy przedsięwzięcia.

Michał Śmierciak ([email protected]). Fot. archiwum portalu sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu