Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
11/01/2021 - 11:30

Ryterskie firmy nie chcą tarczy antykryzysowej? Po pomoc sięgnęli tylko rolnicy

Ani jedna firma nie poprosiła gminy o umorzenie podatków czy opłat z tytułu kryzysu związanego z sytuacją epidemiologiczną panująca w kraju od marca zeszłego roku. O taką pomoc do samorządu ryterskiego wystąpiło zaledwie kilku rolników. O jakich kwotach konkretnie mowa?

Ryterskie firmy nie chcą tarczy antykryzysowej? Po pomoc sięgnęli tylko rolnicy

Temat wypłynął na ostatniej sesji za sprawą radnej Małgorzaty Pierzgi podczas dyskusji dotyczącej uchwalania budżetu Rytra na 2021 rok.

- Mamy dochody od osób prawnych, mamy dochody od osób fizycznych i innych jednostek, wpływy z podatku rolnego, leśnego i tak dalej. Mamy ładną sumkę 691 tysięcy 516 złotych. Na spotkaniu roboczym zadałam pytanie pani skarbnik o kwotę, jaka została od osób prawnych i fizycznych w roku 2020. I pani mi odpowiedziała, że osoby prawne raczej nie starały się o takie umorzenie. Natomiast nie otrzymałam odpowiedzi jakie ewentualne kwoty zostały umorzone, ale od osób fizycznych – dociekała radna.

Zobacz też: Budżet Rytra na 2021 rok: opozycja wstrzymała się do głosu

Odpowiedzi udzieliła jej skarbnik Lucyna Zaucha. - W przypadku podatku od osób fizycznych jedenastu rolnikom umorzono podatek na kwotę 5 tysięcy 9 złotych i 42 grosze. W tym znajduje się kwota 1856 złotych, która jest związana z modernizacją. Cztery podania czekają jeszcze na rozpatrzenie.

To dla samorządu wyjątkowo dobra wiadomość, bo oznacza że samorząd w 2020 roku stracił na podatkach – bezpośrednio z przyczyn epidemiologicznych - jedynie około 4100 zł. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu