Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
04/01/2023 - 07:50

Dają prawie 140 tysięcy! Ruszają dopłaty po nowemu na docieplenie domów i wymianę pieców

Wyższe niż dotychczas progi dochodowe, możliwość ponownego skorzystania z dotacji dla tych, którzy już raz pieniądze dostali. Tak wygląda nowa odsłona rządowego programu Czyste Powietrze, który właśnie wystartował. Można powalczyć nawet o 136 tysięcy złotych.

Program Czyste Powietrze ruszył po raz pierwszy we wrześniu 2018. Jego celem jest walka z największymi trucicielami powietrza jakimi są przestarzałe kotły na paliwa stałe wykorzystywane do ogrzewania. Program ma być realizowany do 2029 roku. Na Czyste Powietrze rząd zamierza przeznaczyć w ciągu dziesięciu lat 103 mld zł.

czytaj też Nowa, rekordowa płaca minimalna. Jedna podwyżka już w styczniu, druga w lipcu  

Co się zmieniło

Właśnie ruszyła jego kolejna odsłona. Co się zmienia? Jest więcej pieniędzy na wymianę kotłów centralnego ogrzewania i docieplenie domów. Podniesiono też progi dochodowe dla tych, którzy chcą się ubiegać o dotację.  

Jak wyjaśniła minister klimatu Anna Moskwa, przy podwyższonym dofinansowaniu, próg dochodowy rośnie z 1 tys. 564 do 1 tys. 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2 tys. 189 do 2 tys. 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja w takim przypadku wzrośnie z 47 do 99 tys. zł.

Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi rosną odpowiednio z 900 do 1 tys. 90 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1 tys. 260 do 1 tys. 526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Maksymalna dotacja w tym progu, przy tak zwanej pełnej termomodernizacji rośnie z 79 do 136 tys. zł.

czytaj też Trzepnie po kieszeniach tych, co piją i palą. Nowe, wyższe ceny, z nowym rokiem  

Nowe zasady premiują finansowo tych, którzy ocieplą dom w podwyższonym standardzie. Dla nich wprowadzono wymóg sporządzenia audytu energetycznego. Specjalista obejrzy budynek i wskaże optymalny wariant termomodernizacji, na przykład które okna czy drzwi trzeba wymienić, czy które ściany ocieplić. Audyt jest finansowany w ramach programu. Przeznaczamy na niego 1200 zł dla gospodarstwa domowego.

Jak i gdzie złożyć wniosek  o rządową dotację? Czytaj na następnej stronie. Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu