Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
21/06/2023 - 13:10

Ruszy budowa gigant niedaleko Sącza. Takiej inwestycji na hektarach u nas nie było [WIZUALIZACJA]

Zapowiedzi stały się faktem. Niebawem ruszy budowa koszar dla nowego batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej, którego forpoczta już się w mieście zainstalowała. Z wielką pompą właśnie został podpisany akt erekcyjny i umowa z firmą, która zajmującą dwanaście hektarów bazę zbuduje.

To, co dotąd było tylko na papierze stanie się faktem.  Z wielką pompą limanowski samorząd i wojsko podpisali umowę z firmą Warbud, która  na dwunastu hektarach zbuduje  wojskową bazę dla nowego batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej.

I umowę i uroczyście wmurowany akt erekcyjny, sygnowali swoimi podpisami między innymi wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej  generał brygady Macieja Klisza oraz burmistrz Władysław Bieda.

czytaj też Przedsiębiorcy trafią pod lupę skarbówki. Fiskus sprawdzi każdą firmę 

Zyskają na znaczeniu, a miasto może zrobić na tym biznes

Na trenie koszar stanie nowoczesny budynek o powierzchni blisko siedmiu tysięcy metrów kwadratowych, w którym będzie się mogło szkolić się ponad czterystu  żołnierzy. Będzie też garaż na wojskowe pojazdy o powierzchni tysiąca siedmiuset metrów kwadratowych. W połowie grudnia formalnie została przypieczętowana umowa między stronami tego przedsięwzięcia czyli miastem, resortem obrony oraz Polskim Funduszem Rozwoju.  

Przypomnijmy, że formalnie inwestorem jest spółka LimWot, zawiązana przez miasto z Polskim Funduszem Rozwoju. Samorząd jest udziałowcem większościowym, z wkładem w postaci kilkunastu działek. Dwie z nich znajdują się przy ulicy Zygmunta Augusta. To właśnie tam mają stacjonować terytorialsi.

czytaj też Ale powiększy się nasze sądeckie rowerowe eldorado! Już projektują kilometry nowych tras [MAPY] 

Kto za to wszystko zapłaci

Infrastruktura zostanie zbudowana ze środków Funduszu. Spółka będzie zarządzać obiektem do momentu aż wojsko obiekt wykupi, łącznie z terenem.  Nastąpi to w ratach, w ciągu dwudziestu lat.  Pozostałe działki, z przeznaczeniem na zajęcia taktyczne, są zlokalizowane w pobliżu osiedla Marsa. Wartość tego niepieniężnego wkładu miasto szacuje na 120 tysięcy złotych. Kosz całości inwestycji to sto milionów złotych.

Nie tylko konkretyzuje się budowa koszar dla terytorialsów w Limanowej, ale na całego rozkręca się też formowanie nowego batalionu piechoty lekkiej. Chętni do założenia munduru wręcz przypuścili szturm na nową jednostkę.

Limanowski batalion będzie obejmował swoim zasięgiem cztery powiaty, poza limanowskim także   myślenicki, nowotarski i tatrzański. W jego skład wejdą cztery kompanie, sprofilowane na tak zwaną specjalizację górską. To dlatego poza przygotowaniem do obrony, terytorialsi są szkoleni do współpracy z górskim i tatrzańskim ochotniczym pogotowiem ratunkowym. W koszarach ma stacjonować  sześciuset  żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pięćdziesięciu  żołnierzy zawodowych.

czytaj też Co z tą budową południowej obwodnicy Nowego Sącza i trzeciego mostu na Dunajcu. Są nowe, zaprawione goryczą, wiadomości 

Ile czasu zajmie budowa koszar dla limanowskich terytorialsów

Koszary mają być gotowe za dwa lata.Jak na razie żołnierze stacjonują stu pięćdziesięciu żołnierzy stacjonuje w zmodernizowanym dla potrzeb armii skrzydle szkoły przy ulicy Reymonta, w którym do niedawna znajdowało się miejskie liceum.(ja[email protected]) fot. WOT, wizualizacje Ecorest.

Tak będą wyglądać koszary dla nowego batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej, w Limanowej
Zajmie powierzchnię 12 hektarów


Dziękujemy za przesłanie błędu