Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
25/10/2021 - 13:45

Rusza wypłata czternastek. W Sączu niektórzy emeryci dostaną je w tym tygodniu

Emeryci, szczególnie ci, którzy mają chude portfele, zacierają ręce. Wkrótce dostaną zastrzyk gotówki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje się do wypłaty czternastek. Niektórzy pieniądze dostaną już w tym tygodniu.

czytaj też Oni są najlepsi. Rozdali w powiecie nagrody nauczycielom i dyrektorom [ZDJĘCIA]

Jeszcze w tym tygodniu część emerytów może liczyć na zastrzyk gotówki. Czternastki będą wypłacone razem z listopadowym świadczeniem głównym. -  Ponieważ w poniedziałek jest Dzień Wszystkich Świętych, część przelewów  trafi na konta już pod koniec października. W tym pierwszym terminie na pieniądze w Nowym Sączu  może liczyć 35,6 tysiąca emerytów – wyjaśnia Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego oddziału  ZUS.

- Czternastka  przysługuje tym, którzy na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie. To między innymi  emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego – dodaje rzeczniczka i zaznacza, że dodatkowej emerytury nie otrzymają ci, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Czytaj też Koniec darmowego prądu ze słońca. Fotowoltaiczna branża bije na alarm  

W tym roku  ten dodatkowy zastrzyk gotówki  wyniesie nieco ponad 1250 zł brutto. Pełną kwotę otrzymają  emeryci. których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czytaj też Będą dopłaty do wyższych rachunków za prąd. Już wiadomo kto i ile dostanie  

Co ważne,  dodatkowe świadczenie  jest wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu