Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
23/04/2015 - 12:00

Rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu

- Jestem niezmiernie wdzięczny za to, że powstają takie dzieła, są one dowodem empirycznym, że możemy wierzyć w drugiego człowieka - mówił ks. bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski, w trakcie uroczystości otwarcia i poświęcenia nowej części DPS w Szczyrzycu.
- Tutaj jest zupełnie inna rzeczywistość, ponieważ dostrzegamy służbę drugiemu człowiekowi, a to właśnie ona doskonale wpisuje w życie ewangeliczne (…). Ten obiekt jest bardzo piękny i zauważam, że pracują tu ludzie, którzy dają swoiste światło jego mieszkańcom. W życiu codziennym bardzo ważne, aby światła było więcej, nie tylko takiego atmosferycznego ale przede wszystkim światła, które płynie z serca drugiego człowieka, z jego otwartości na drugą osobę. Patrzę na Państwa i bardzo się cieszę, że stanowimy jedność wokół tego wydarzenia i jestem przekonany, że tu będzie moc Bożego Błogosławieństwa, że ten obiekt, będzie promieniował na całe społeczeństwo – mówił bp Andrzej Jeż.

22 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu odbyły się uroczystości związane z zakończeniem realizacji projektu pn „DPS Szczyrzyc – poszerzenie, wzrost jakości usług poprzez rozbudowę, szkolenia pracowników” współfinansowanego w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy – wdrażanego w ramach projektu „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem”. Inwestycja kosztowała ponad 12 mln zł.

- Całkiem niedawno, bo zaledwie kilka lat temu, zastanawialiśmy się jakie będą losy dawnego szpitala w Szczyrzycu, który powoli ulegał wielkiej ruinie. Będąc w stałym kontakcie z Panem Starostą Janem Puchałą i Panem Przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Krupińskim na bieżąco śledziłem starania o pozyskanie środków. Dlatego dzisiaj mogę powiedzieć jasno, wyraźnie i szczerze – nie wszyscy w to wierzyli. Liczne grono powątpiewało, mówiono, że to obiecanki i nie dojdzie do tego, aby stary szpital w Szczyrzycu został wyremontowany i odzyskał na nowo swój blask! – mówił w trakcie uroczystości Wójt Gminy Jodłownik Paweł Stawarz.

- Z uznaniem i podziwem obserwowaliśmy jak w wyniku prowadzonych przez Was działań Dom Pomocy Społecznej w Szczyrzycu pięknieje z dnia na dzień, a warunki życia pensjonariuszy tam mieszkających dorównują światowym standardom. Nazwa projektu „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem” przyświecające Wam podczas jego realizacji w sposób pełny odzwierciedla waszą troskę o godne życie osób najbardziej tego potrzebujących. Gratulujemy Wam dzisiaj ukończonego dzieła niech dobrze służy tym dla których podjęliście trud rozbudowy, zarówno pracownikom jak i pensjonariuszom a dla Państwa Władz Powiatu Limanowskiego i tego właśnie domu niech będzie dumą z dobrze wykonanej pracy - mówił Bolesław Żaba w imieniu wójtów.


Dyrektor DPS w Szczyrzycu Monika Kowalczyk w prezentacji multimedialnej przybliżyła poszczególne etapy realizacji tej inwestycji. Dom Pomocy Społecznej w Szczyrzycu prowadzony przez Powiat Limanowski, jest placówką pobytu stałego przeznaczoną dla osób przewlekle psychicznie chorych działającą od 2012 roku. Budynek położony jest w zacisznym miejscu wśród zieleni, z dala od miejskiego gwaru.

- Podstawowym celem placówki – podkreślała dyrektor DPS w Szczyrzycu - jest zapewnienie naszym mieszkańcom całodobowej opieki, zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych, religijnych, zdrowotnych, edukacyjnych, ale tak ze zapewnienie innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku społecznym. Obiekt składa się obecnie już z dwóch budynków połączonych ze sobą przewiązką. Otoczony jest pięknym ogrodem, w którym znajduje się altanka, grill, stoliki do gier, ławeczki, rabaty kwiatowe i ogródek warzywny. Pensjonariusze mogą wypoczywać wśród zieleni podziwiając otaczające widoki. Dom posiada w większości pokoje dwuosobowe wyposażone w nowe funkcjonalne meble oraz gustowne dodatki.

Placówka dysponuje pokojem odwiedzin, gdzie mieszkańcy mogą przyjmować rodzinę i znajomych, kaplicą, biblioteką, 2 salami rehabilitacyjnymi wyposażonymi w wysokiej jakości sprzęt do ćwiczeń i zabiegów fizjoterapii oraz światłolecznictwa, salą terapii zajęciowej z pracowniami w tym kulinarną, komputerową, arteterapii i czasu wolnego. Dodatkowo na terenie obiektu znajdują się trzy pokoje dziennego pobytu (konferencyjna, sportowa, wypoczynkowa), a także kuchnie podręczne zlokalizowane na każdym piętrze budynku. Na co dzień mieszkańcy otoczeni są wykwalifikowaną opieką medyczną i terapeutyczną, pracownicy wciąż podnoszą kwalifikacje uczestnicząc w różnego rodzaju kursach i szkoleniach.

(opr.jg) źródło: SP w Limanowej
 






Dziękujemy za przesłanie błędu