Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
06/04/2021 - 10:00

Rośnie gigantyczny most w Kurowie. Już stawiają pylony [ZDJĘCIA]

Wre praca na budowie nowego mostu w Kurowie. Z końcem lutego gigantyczne przęsło spięło dwa brzegi Dunajca, teraz specjaliści stawiają pylony, czyli podpory, do których na linach zostanie podwieszona płyta przeprawy.

Z końcem lutego stuosobowa ekipa specjalistów nasunęła ostatni segment gigantycznego przęsła, które połączyło dwa brzegi Dunajca. Na wykonanie płyty przeprawy zużyto 9,5 tys. metrów sześciennych betonu oraz blisko 3,5 tys. ton stali zbrojeniowej.

Zaraz potem budowlańcy przystąpili do wykonania poprzecznic podporowych, a teraz stawiają pylony, do których na linach, czyli wantach,  zostanie podwieszona płyta przeprawy.

- Powstaną trzy pylony o wysokości 33,5 m od poziomu terenu. Na każdy z nich przypadać będzie 36 lin o długości  od 33,6 do 87,7 m. Łączna długość want nowego mostu wyniesie nieco ponad 7,3 tys. metrów – wyjaśnia Iwona Mikrut, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Czytaj też Kończą budowę nowego parkingu w Nowym Sączu na trzysta aut [ZDJĘCIA]

Na jakim etapie jest wznoszenie pylonów? - Trwa deskowanie, zbrojenie i betonowanie. Wykonywane są też zbrojenia i betonowanie poprzecznic. Budowana jest kanalizacja teletechniczna i kanał technologiczny. Zaawansowanie prac to 81 procent – mówi Iwona |Mikrut i dodaje, że nowa przeprawa w Kurowie to obiekt typu extradosed.

- Ten typ mostów powstał z połączenia konstrukcji wantowej z belkową sprężoną. Ma więc wanty, ale pylony są niższe niż w mostach wantowych, co sprawia, że są też od nich tańsze w wykonaniu, za to bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe – tłumaczy rzeczniczka. - Zastosowana technologia budowy mostu wymagała wykonania podpór tymczasowych w nurcie rzeki na czas budowy przeprawy, które potem zostaną rozebrane. Konstrukcja jest posadowiona na dwóch przyczółkach i trzech podporach.

Czytaj też Branżowa tarcza antykryzysowa zostaje rozszerzona. Kolejne firmy dostaną pomoc

Tak długiego mostu w naszym regionie nikt jeszcze nie budował. Długość przeprawy to 602 metry, szerokość 17,2 metra. Jego budowa pochłonie blisko 50 tys. ton betonu i ponad 5 tys. ton stali.

Pierwsze samochody pojadą nowym mostem w październiku tego roku. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zostanie zmieniony przebieg drogi krajowej nr 75, od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. GDDKiA

Rośnie gigantyczny most w Kurowie. Już stawiają pylony
Gigantycznego przęsło już połączyło dwa brzegi Dunajca.


Dziękujemy za przesłanie błędu