Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
09/12/2019 - 17:40

RIO nie zakwestionowała uchwały o dopłatach do wody i ścieków w Nowym Sączu

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie nie zakwestionowała zasadności uchwały z 15 października, która przywróciła dopłaty miasta dla mieszkańców Nowego Sącza do wody i ścieków. Uchwała została podjęta głosami radnych klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz.

dopłaty dla mieszkańców do wody i ścieków, fot. Iga Michalec

Radni większościowego klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz w Radzie Miasta Nowego Sącza na decyzję Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej czekali z niecierpliwością. Podobnie zresztą jak prezydent Ludomir Handzel.

Kolegium RIO przeanalizowało przywróconą uchwałę o dopłatach miasta dla mieszkańców do wody i ścieków i okazało się, że nie dopatrzyło się w niej uchybień, które mogłyby skutkować jej nieważnością.

Jej zasadność podważał również prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Jednym z argumentów, który podnosił był taki, że uchwała przyjęta 15 października (opublikowana 25 listopada w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego) miałaby obowiązywać od września, czyli działać wstecz.

1. Co na to odpowiedziała RIO?

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, po przeanalizowaniu treści przywróconej uchwały o dopłatach stwierdziła w odpowiedzi, że „Przepisy art 5. ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych nie wykluczają możliwości nadawania aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie”.

2. Co to oznacza?

Chociażby to, że w budżecie miasta jeszcze w tym roku powinno się znaleźć i to jak najszybciej około 3 mln zł na dopłaty do wody i ścieków.

3. Czy tak się stanie?

- Od początku mówiłam, a prezentowałam 15 października projekt uchwały uchylającej uchwałę z 2 sierpnia, że jest ona zgodna  z obowiązującym prawem – mówi radna Teresa Cabała z klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz. – Regionalna Izba Obrachunkowa to potwierdziła. Nie można w ciągu roku kalendarzowego zabierać ludziom coś, co się im dało. Skąd prezydent znajdzie pieniądze na dopłaty? To już jest jego problem. Na ostatniej sesji wnosiłam poprawkę, aby zabezpieczyć te trzy miliony złotych na dopłaty dla mieszkańców do wody i ścieków, ale ta poprawka została wycofana.

Radna Teresa Cabała uważa, że zgodnie z uchwałą o samorządzie gminnym, to prezydent ma realizować uchwały Rady Miasta. - Slogany wykrzyczane przez niektórych radnych: „Niech się bogaty podzieli z biednym” nie mają tutaj żadnego zastosowana – dodaje Teresa Cabała

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu